O'zbekistonda tojik ferulasini himoya qilish choralari kuchaytirildi
O’zbekiston ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o’zgarishi vazirligi hamda uning mintaqaviy boshqarmalari mamlakat qizil kitobiga kiritilgan tojik ferulidan noqonuniy foydalanishning oldini olish maqsadida muntazam ravishda reydlar o’tkazmoqda.
Bu yil to’qqiz nafar jismoniy va yuridik shaxs 592,8 million so’mlik tabiatga zarar yetkazgan holda yopishqoq qatron hosil qilish uchun ferulani kesish bilan shug’ullangan holatlar aniqlandi. Aybdorlarga 10,5 mln so’mlik jarimalar tayinlandi, shuningdek jarimalar va zararni qoplashni o’z ichiga olgan jarimalar miqdori aniqlandi.
Profilaktika va nazorat choralari tufayli o’tgan yilga nisbatan qoidabuzarliklar soni sezilarli darajada kamaydi. Masalan, 2023 yilda Surxondaryo, Qashqadaryo, Navoiy, Jizzax va Farg’ona viloyatlarida feruladan noqonuniy foydalangan 154 nafar huquqbuzar aniqlangan. Ularga nisbatan 178,4 mln so’m jarima solindi va 8,2 mlrd so’m zarar undirildi.
Bu yil Surxondaryo, Qashqadaryo va Navoiy viloyatlarida 1374 gektar maydonda tojik ferulasi bo’lgan tabiiy hududlarni saqlab qolish mumkin bo’ldi.

В Узбекистане усилили меры по защите таджикской ферулы
Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана и его региональные управления регулярно проводят рейды, чтобы предотвратить незаконное использование таджикской ферулы, включённой в Красную книгу страны.
В этом году были выявлены случаи, когда девять физических и юридических лиц занимались обрезкой ферулы для получения клейкой смолы, причинив ущерб природе на сумму 592,8 млн сумов. Виновным назначены штрафы на 10,5 млн сумов, также определены суммы взысканий, включающие штрафы и компенсацию ущерба.
Благодаря профилактическим и контрольным мерам удалось значительно сократить количество нарушений по сравнению с прошлым годом. Так, в 2023 году в Сурхандарьинской, Кашкадарьинской, Навоийской, Джизакской и Ферганской областях было выявлено 154 нарушителя, использовавших ферулу незаконно. В их отношении были наложены штрафы на сумму 178,4 млн сумов и взыскан ущерб в размере 8,2 млрд сумов.
В этом году в Сурхандарьинской, Кашкадарьинской и Навоийской областях удалось сохранить природные участки с таджикской ферулой на площади 1374 га.
В 27 случаях незаконного использования ферулы документы были переданы в прокуратуру для юридической оценки.