O‘zbekistonda ilk bor sun’iy yomg‘ir yog‘dirish texnologiyasi sinovdan o‘tkazilmoqda
O‘zbekistonda qurg‘oqchilikka qarshi kurashda birinchi marta yuqori texnologiyalardan foydalanishga qaror qilindi. Navoiy viloyatining Konimex tumanida sun’iy yomg‘ir chaqirish apparati sinovdan o‘tkazilmoqda, deb xabar bermoqda viloyat hokimligi matbuot xizmati.
Hudud yillar davomida yog‘ingarchilik yetishmasligidan aziyat chekmoqda, bu esa chorvachilik rivojiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Rasmiylar Qozog‘istonning "International centre of climate change technologies" kompaniyasi va atmosfera jarayonlariga ta’sir ko‘rsata oladigan zamonaviy apparat bilan hamkorlik qilishga ishonch bildirmoqda.
Tashabbus avvalroq Buxoro va Navoiy viloyatlarida o‘nlab gektar maydonda o‘simlik qoplamining yo‘q bo‘lib ketganini qayd etgan "O‘zbekkosmos"ning xavotirli ma’lumotlariga javob bo‘ldi. Mamlakat prezidenti allaqachon cho‘l va yarim cho‘l hududlarini ko‘kalamzorlashtirish dasturini ishlab chiqish bo‘yicha topshiriq bergan.
"O‘zbekiston — 2030" strategiyasiga ko‘ra, hukumat yog‘ingarchilikni sun’iy ravishda keltirib chiqarish usullarini o‘rganishni va ushbu texnologiyani mamlakatda mahalliylashtirish imkoniyatini ko‘rib chiqishni rejalashtirmoqda. 2025-yil yakuniga qadar ishchi guruh tuzib, natijadorlikni baholash va Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritish rejalashtirilgan.

В Узбекистане впервые испытывают технологию искусственного вызывания осадков
В Узбекистане впервые решили прибегнуть к высоким технологиям в борьбе с засухой. В Канимехском районе Навоийской области испытывают аппарат для искусственного вызывания дождя, сообщает пресс-служба областного хокимията.
Регион страдает от многолетней нехватки осадков, что негативно сказывается на развитии животноводства. Власти возлагают надежды на сотрудничество с казахстанской компанией International centre of climate change technologies и современный аппарат, способный воздействовать на атмосферные процессы.
Инициатива стала ответом на тревожные данные «Узбеккосмоса», который ранее зафиксировал исчезновение растительного покрова на десятках гектаров в Бухарской и Навоийской областях. Президент страны уже поручил разработать программу по озеленению пустынных и полупустынных районов.
Согласно стратегии «Узбекистан — 2030», власти планируют изучить методы искусственного вызывания осадков и рассмотреть возможность локализации этой технологии в стране. До конца 2025 года планируется сформировать рабочую группу, оценить эффективность и внести предложения в Кабинет министров.