O'zbekistonda yerlardan foydalanish va qayta tiklashni baholash dasturi ishga tushirildi
FOLUR loyihasi Toshkentda BMTning oziq-ovqat va qishloq xo’jaligi tashkiloti tomonidan ekologiya vazirligi bilan hamkorlikda tashkil etilgan kirish seminari doirasida ishga tushirildi.
Loyihaning maqsadi qishloq xo’jaligi-oziq-ovqat sektorini o’zgartirish orqali O’zbekistonning ekologik va iqlim muammolarini hal etish bo’ladi. Dastur Qashqadaryo, Xorazm viloyatlari va Qoraqalpog’iston Respublikasini qamrab oladi. Uning doirasida barqaror ishlab chiqarish landshaftlarini yaratish, ekotizimlar va biologik xilma-xillikni himoya qilish uchun ilg’or texnologiyalar va innovatsiyalarni joriy etish rejalashtirilgan.
Loyihaning milliy koordinatori Aziz Nurbekovning ta’kidlashicha, dastur qo’riqxonalar zararini kamaytirish va mamlakatda tobora ko’proq sodir bo’layotgan chang bo’ronlariga qarshi kurashishga qaratilgan.
FOLUR dasturi, shuningdek, 50 ming gektar maydonni ekologik jihatdan tiklash va yana 50 ming gektar maydonda bioxilma-xillikni boshqarishni yaxshilashni nazarda tutadi. Bug’doy egallagan erlar yangi boshqaruv usullariga o’tkaziladi, bu nafaqat ularning mahsuldorligini oshiradi, balki ekotizimlarga salbiy ta’sirini kamaytiradi.

В Узбекистане запустили программу для оценки использования и восстановления земель
Запуск проекта FOLUR состоялся в Ташкенте в рамках вводного семинара, организованного Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН совместно с Министерством экологии.
Целью проекта станет решение экологических и климатических проблем Узбекистана через преобразование агропродовольственного сектора. Программа охватывает Кашкадарьинскую, Хорезмскую области и Республику Каракалпакстан. В её рамках планируется внедрение передовых технологий и инноваций для создания устойчивых производственных ландшафтов, защиты экосистем и биоразнообразия.
Национальный координатор проекта Азиз Нурбеков отметил, что программа также направлена на уменьшение вреда заповедникам и борьбу с пыльными бурями, которые всё чаще случаются в стране.
Программа FOLUR также предусматривает экологическое восстановление земель площадью 50 тысяч гектаров и улучшение управления биоразнообразием на ещё 50 тысячах гектаров. Земли, занятые пшеницей, будут переведены на новые методы управления, что не только повысит их продуктивность, но и снизит негативное влияние на экосистемы.