Ekologiya vazirligi Sirdaryo viloyatida maktab o‘quvchilari bilan uchrashuv o‘tkazdi
Sirdaryo viloyatida Ekologiya vazirligi tomonidan Halima Xudoyberdiyeva nomidagi ijod maktabi o‘quvchilari bilan uchrashuv tashkil etildi. Bunday uchrashuvlarning maqsadi yoshlarda ekologik madaniyatni shakllantirish va ularning tabiatga ongli munosabatini rivojlantirishdan iborat.
Bu kabi tadbirlar O‘zbekiston Prezidentining qaroriga muvofiq amalga oshirilayotgan ekologik tarbiya dasturining muhim qismi hisoblanadi.
Uchrashuv davomida o‘quvchilarga atrof-muhit ifloslanishining zararli oqibatlari haqida ma’lumot berildi va tabiatga ehtiyotkorona munosabatda bo‘lishning ahamiyati ta’kidlandi. Ko‘kalamzorlashtirish, daraxt ekish va tabiatni asrash zarurligiga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, o‘quvchilar chiqindilarni qayta ishlash va atrof-muhitni muhofaza qilishga bag‘ishlangan ijodiy loyihalarini namoyish etdilar.

Минэкологии провело встречу со школьниками в Сырдарьинской области
В Сырдарьинской области состоялась встреча с учениками Творческой школы имени Халимы Худойбердиевой, организованная Министерством экологии. Цель таких встреч — формирование экологической культуры у молодёжи и развитие их сознательного отношения к природе.
Подобные мероприятия являются важной частью программы экологического воспитания, которая реализуется в соответствии с постановлением Президента Узбекистана.
Во время встречи ученикам рассказали о вреде загрязнения окружающей среды и подчеркнули важность бережного отношения к природе. Особое внимание было уделено необходимости увеличения озеленения, посадке деревьев и сохранению природы. Ученики также представили свои творческие проекты, посвящённые переработке отходов и защите окружающей среды.