Ekologiya vazirligi Namangan viloyatida reyd o‘tkazdi
Namangan viloyatida qum-shag‘al aralashmasini noqonuniy qazib olganlik uchun 11 million so‘mdan ortiq jarima solindi.
Ekologiya boshqarmasi tomonidan o‘tkazilgan nazorat-reyd tadbirida fuqaro K.F.ning Sirdaryo o‘zanidan aralashmani g‘ayriqonuniy qazib olayotgani aniqlandi. Mazkur qonunbuzarlik uchun unga nisbatan ma’muriy bayonnoma tuzilib, bazaviy hisoblash miqdorining 30 baravari miqdorida, ya’ni 11 million 250 ming so‘mlik jarima qo‘llanildi.
Tabiiy resurslarni noqonuniy qazib olishning oldini olish maqsadida butun respublika bo‘ylab muntazam ravishda shunday reydlar o‘tkazib kelinmoqda. Bunday harakatlar uchun qonunda qat’iy javobgarlik belgilangan.

Минэкологии провело рейд в Наманганской области
В Наманганской области за незаконную добычу песчано-гравийной смеси был наложен штраф на сумму более 11 млн сумов.
В ходе контрольно-рейдового мероприятия, проведённого Управлением экологии, был выявлен факт добычи смеси из русла реки Сырдарья гражданином К.Ф. За это нарушение на него был составлен административный протокол и наложен штраф в размере 30 базовых расчётных величин, что составляет 11 млн 250 тысяч сумов.
Подобные рейды регулярно проводятся по всей республике с целью пресечения незаконной добычи природных ресурсов, и за такие действия предусмотрена строгая ответственность по закону.