Rosatom Qirg‘izistonda ekologik zararni bartaraf etish rejasini taklif etdi
Federal ekologik operator mutaxassislari (“Rosatom” davlat korporatsiyasi tarkibidagi “FEO” davlat unitar korxonasi) Qirg‘izistondagi sobiq “Kristall” zavodi hududida to‘plangan ekologik zararni bartaraf etish bo‘yicha takliflarni taqdim etdi. Ushbu masala 24-yanvar kuni Bishkekda o‘tkazilgan idoralararo yig‘ilishda muhokama qilindi. Yig‘ilishda Qirg‘iziston Respublikasi hukumati va tegishli vazirliklar vakillari ishtirok etdi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tasdiqlangan “FEO” davlat unitar korxonasining tahliliy hisobotida Tosh-Qumirdagi sanoat maydonining ekologik xavfsizligini ta’minlash uchun birinchi navbatdagi chora-tadbirlar majmuasi keltirilgan. Mutaxassislar obyektning texnik tekshiruvini o‘tkazib, xavfli kimyoviy moddalarni aniqladilar, texnologik sig‘imlar va infratuzilma holatini baholadilar, shuningdek, ehtimoliy xavflar va ularning oqibatlarini hisoblab chiqdilar.
“FEO” davlat unitar korxonasining ekologik loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha direktori Stanislav Jabrikovning ta’kidlashicha, Rosatomning Rossiyadagi sanoat obyektlarini tugatish bo‘yicha to‘plagan tajribasi, xususan, Usolye-Sibirskdagi muvaffaqiyatli ishi “Kristall” zavodi hududidagi xavfli chiqindilarni xavfsiz ajratib olish va utilizatsiya qilish bo‘yicha tavsiyalarni ishlab chiqish imkonini berdi.

Росатом предложил план ликвидации экологического ущерба в Кыргызстане
Специалисты Федерального экологического оператора (ФГУП «ФЭО», входит в госкорпорацию «Росатом») представили предложения по устранению накопленного экологического ущерба на территории бывшего завода «Кристалл» в Кыргызстане. Вопрос обсуждался 24 января в Бишкеке на межведомственном совещании, в котором приняли участие представители правительства Кыргызской Республики и профильных министерств.
Аналитический отчёт ФГУП «ФЭО», утверждённый по итогам встречи, содержит комплекс первоочередных мер для обеспечения экологической безопасности промышленной площадки в Таш-Кумыре. Специалисты провели технический аудит объекта, выявили опасные химические вещества, оценили состояние технологических ёмкостей и инфраструктуры, а также рассчитали возможные риски и их последствия.
Как отметил директор по реализации экологических проектов ФГУП «ФЭО» Станислав Жабриков, накопленный опыт Росатома в сфере ликвидации промышленных объектов в России, в частности успешная работа в Усолье-Сибирском, позволил сформировать рекомендации по безопасному извлечению и утилизации опасных отходов на территории завода «Кристалл».