O‘zbekistonda ekologik barqaror iqtisodiyotni rivojlantirish bo‘yicha chora-tadbirlar tasdiqlandi
“O‘zbekiston kon-metallurgiya kombinati”, “Navoiy kon-metallurgiya kombinati”, “O‘zbekneftgaz”, “O‘zbekiston aeroportlari” va “O‘zbekiston havo yo‘llari” kabi yirik sanoat korxonalarida ESG hisobotlarini e’lon qilish va ESG reytingini olish amaliyoti joriy etiladi. Bu chora-tadbirlar samarasiz xarajatlarni kamaytirishi va ekologik standartlarni qo‘llab-quvvatlashi kutilmoqda.
Samarqand va Farg‘ona viloyatlarida tajriba tariqasida ekologik toza mahsulotlar ishlab chiqarishga yo‘naltirilgan sanoat hududlari tashkil etiladi. Shuningdek, avgust oyidan boshlab texnik jihatdan tartibga solish doirasida ekologik me’yorlar joriy etiladi, oktyabr oyidan esa energetika, kimyo va qurilish materiallari ishlab chiqarish kabi sohalarda tarmoq ekologik me’yorlari amaliyotga kiritiladi.
Tabiatni muhofaza qilish yechimlarini joriy etayotgan korxonalar imtiyozlarga ega bo‘ladi. Monitoring stansiyalarini o‘rnatganlik uchun tabiatga yetkazilgan zarar to‘lovlarining 50 foizigacha, chang tutgichlar va filtrlardan foydalanganlik uchun esa 70 foizigacha qoplab beriladi. Bundan tashqari, Ekologiya jamg‘armasi cho‘llanishga qarshi kurashish, suvdan oqilona foydalanish va iqlim o‘zgarishini yumshatish bilan bog‘liq startaplarni qo‘llab-quvvatlash uchun 25 milliard so‘m ajratadi.
Dastur doirasida 2025-yilda investitsiya loyihalari va dasturlariga sarflanadigan xarajatlarning kamida 10 foizi ekologik tashabbuslarga yo‘naltiriladi. 2027-yilga kelib “yashil komponent” ulushi 25 foizga, 2030-yilga kelib esa 50 foizga yetkaziladi.
Hududlarda ekologik boshqaruvni kuchaytirish maqsadida hokimliklarda ekologiya masalalari bo‘yicha maslahatchi lavozimlari joriy etiladi. Shuningdek, hududlar uchun ekologik pasportlar, “yashil” rivojlanish nuqtai nazaridan hududlarning master-rejalari va reytinglari ishlab chiqiladi.

В Узбекистане утвердят меры по развитию экологически устойчивой экономики
Центр «Стратегия развития» представил проект указа президента, направленный на реализацию государственной программы на 2025 год. Основное внимание уделено внедрению принципов ESG (экологическая, социальная и корпоративная ответственность) и трансформации предприятий в рамках устойчивого развития.
На крупных промышленных предприятиях, таких как АГМК, НГМК, «Узбекнефтегаз», Uzbekistan Airports и Uzbekistan Airways, будет введена практика публикации ESG-отчетов и получение ESG-рейтинга. Ожидается, что эти меры сократят непроизводительные расходы и поддержат экологические стандарты.
В Самаркандской и Ферганской областях на экспериментальной основе создадут промышленные зоны, ориентированные на производство экологически чистой продукции. Также с августа начнётся внедрение экологических норм в рамках технического регулирования, а с октября в таких отраслях, как энергетика, химия и производство стройматериалов, появятся отраслевые экологические нормативы.
Предприятия, внедряющие природоохранные решения, смогут рассчитывать на льготы. За установку мониторинговых станций компенсируют до 50% платежей за ущерб природе, а за использование пылеуловителей и фильтров — до 70%. Кроме того, экологический фонд выделит 25 млрд сумов на поддержку стартапов, связанных с борьбой против опустынивания, рациональным использованием воды и смягчением климатических изменений.
В рамках программы минимум 10% расходов на инвестиционные проекты и программы в 2025 году будут направлены на экологические инициативы. К 2027 году доля «зеленого компонента» увеличится до 25%, а к 2030 году достигнет 50%.
Для усиления экологического управления в регионах в хокимиятах введут должности консультантов по вопросам экологии. Также будут разработаны экологические паспорта для территорий, мастер-планы и рейтинги регионов с точки зрения их «зелёного» развития.