O‘zbekiston plastik paketlarni taqiqlashga tayyorgarlik ko‘rmoqda
2027-yildan boshlab O‘zbekistonda plastik paketlarni ishlab chiqarish, import qilish va ulardan foydalanish taqiqlanishi mumkin. Ushbu tashabbus “Uzbekistan-2030” platformasida jamoatchilik muhokamasiga taqdim etilgan davlat dasturi loyihasida ko‘zda tutilgan.
Hujjatda ekologik xavfsiz bioparchalanuvchi materiallarga o‘tishni rag‘batlantirish nazarda tutilgan. Shuningdek, plastik mahsulotlar tarkibida zararli kimyoviy moddalardan foydalanishni cheklash va qadoqlashda qayta ishlangan plastikdan foydalanishning majburiy me’yorlarini o‘rnatish rejalashtirilmoqda.
Loyihaga ko‘ra, 2025-yil sentyabriga qadar zarur takliflar ishlab chiqilishi va o‘sha yilning noyabriga qadar Vazirlar Mahkamasiga kiritilishi lozim.
Bundan tashqari, 2025-yil 1-noyabrga qadar ishlab chiqaruvchilar va import qiluvchilarga ishlatilgan plastik qadoqlarni qaytarishni tashkil etish majburiyatini yuklovchi qonun loyihasini tayyorlash mo‘ljallanmoqda. Yig‘ish va utilizatsiya qilish uchun maxsus punktlar tashkil etish, shuningdek, tegishli uskunalarni o‘rnatish rejalashtirilgan. Muqobil variant sifatida plastik qadoq ishlab chiqaruvchilar uchun utilizatsiya yig‘imini joriy etish ko‘rib chiqilmoqda.

Узбекистан готовится к запрету пластиковых пакетов
С 2027 года в Узбекистане могут запретить производство, импорт и использование пластиковых пакетов. Эта инициатива предусмотрена в проекте государственной программы, представленной для общественного обсуждения на платформе Uzbekistan2030.
Документ предполагает стимулирование перехода на экологически безопасные биоразлагаемые материалы. Также планируется ограничить использование вредных химических веществ в составе пластиковых изделий и установить обязательные нормы для использования переработанного пластика в упаковке.
Согласно проекту, к сентябрю 2025 года должны быть разработаны необходимые предложения, которые внесут в Кабинет Министров до ноября того же года.
Кроме того, до 1 ноября 2025 года предполагается подготовить законопроект, обязывающий производителей и импортёров организовывать возврат использованной пластиковой упаковки. Планируется создание специальных пунктов для сбора и утилизации, а также установка соответствующего оборудования. В качестве альтернативы рассматривается введение утилизационного сбора для производителей пластиковой упаковки.