O‘zbekistonda "yashil" vodorod ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi
O‘zbekiston iyun oyi oxirigacha "yashil" vodorod va sianli tuzlar ishlab chiqaradigan korxonalarni ishga tushirish orqali kimyo sanoatini diversifikatsiya qilishni rejalashtirmoqda. Prezident Shavkat Mirziyoyev taqdimot bilan tanishgach, kimyo sanoatini rivojlantirish va sohani raqamlashtirish muhimligini ta’kidladi.
So‘nggi besh yil davomida mamlakatimiz kimyo sanoatida 23 ta yangi korxona ishga tushirildi, joriy yilning birinchi choragida esa 181 million dollarlik investitsiya o‘zlashtirildi.
"O‘zkimyosanoat" raisi Odil Temirov sohada mineral o‘g‘itlar zaxirasini qisqartirish, debitorlik va kreditorlik qarzdorliklarini kamaytirish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar haqida ma’lumot berdi.

В Узбекистане запустят производство «зелёного» водорода
Узбекистан планирует диверсифицировать химическую отрасль, запустив до конца июня предприятия по производству «зелёного» водорода и цианистых солей. Президент Шавкат Мирзиёев, ознакомившись с презентацией, подчеркнул важность развития химической промышленности и цифровизации отрасли.
За последние пять лет в химической промышленности Узбекистана введено в строй 23 новых предприятия и привлечено 181 млн долларов инвестиций только в первом квартале этого года.
Глава «Узкимёсаноат» Одил Темиров сообщил о мерах по сокращению резервов минеральных удобрений и снижению дебиторской и кредиторской задолженности в отрасли.
Напомним, что с ноября 2023 года Саудовская компания ACWA Power строит в Чирчике комплекс по производству «зелёного» водорода, а в Навои планируется реализовать проект по производству сухой цианистой соли и технического газа.