COP29-da metan chiqindilarini kamaytirish bo‘yicha global kampaniya boshlandi
Metan global isishda muhim rol o‘ynaydi, biroq uning ta’sirini tez kamaytirish mumkin. Metan chiqindilarini 0,5°C ga kamaytirish global haroratni barqarorlashtirishga yordam beradi, bu esa yashil iqtisodiyotga o‘tish uchun vaqt yutish imkonini beradi. Allaqachon 158 ta mamlakat va 140 ta kompaniya 2030-yilga kelib metan chiqindilarini 30 foizga qisqartirish majburiyatini olgan. BMTning COP29 iqlim konferensiyasida dunyodagi organik chiqindilardan ajraladigan metanning deyarli yarmiga javobgar bo‘lgan 30 ta davlat ushbu chiqindilarni kamaytirish to‘g‘risidagi deklaratsiyani imzoladi.
Iqlim o‘zgarishi tahdidlariga javoban “We Don’t Have Time” axborot platformasi va Exponential Roadmap Initiative #BuyMoreTime global kampaniyasini yo‘lga qo‘ydi. U siyosatchilar, olimlar va tadbirkorlarni metan va boshqa xavfli ifloslantiruvchi moddalar chiqindilarini kamaytirishni jadallashtiruvchi BMTning yangi protokolini yaratishni qo‘llab-quvvatlashga undaydi. “We Don’t Have Time” bosh direktori Ingmar Rensxogning ta’kidlashicha, metan chiqindilari uchta asosiy manbadan kelib chiqadi va bu masalani hal qilish biznesga salbiy ta’sir ko‘rsatmaydi. Yangi texnologiyalar metan sizib chiqishini aniq aniqlash imkonini beradi, bu esa ularni bartaraf etish yo‘llarini ochadi.

На COP29 запущена глобальная кампания по сокращению выбросов метана
По данным медиаплатформы «We Don’t Have Time», 94% ведущих мировых климатологов считают, что цель удержать повышение температуры ниже 1,5°C уже недостижима. Тем не менее, по словам экспертов, все еще возможно снизить ущерб, если быстро сократить выбросы метана и других загрязняющих веществ с коротким сроком жизни.
Метан играет ключевую роль в глобальном потеплении, но его влияние можно быстро уменьшить. Снижение выбросов метана на 0,5°C поможет стабилизировать глобальную температуру, что позволит выиграть время для перехода к зеленой экономике. Уже 158 стран и 140 компаний обязались сократить выбросы метана на 30% к 2030 году. На климатической конференции ООН COP29 30 стран, отвечающих за почти половину мировых выбросов метана из органических отходов, подписали Декларацию о сокращении этих выбросов.
В ответ на угрозы изменения климата медиаплатформа «We Don’t Have Time» и Exponential Roadmap Initiative запустили глобальную кампанию #BuyMoreTime. Она призывает политиков, ученых и бизнесменов поддержать создание нового протокола ООН, который ускорит сокращение выбросов метана и других опасных загрязнителей. Генеральный директор «We Don’t Have Time» Ингмар Ренцхог отметил, что выбросы метана исходят от трех основных источников, и решение этого вопроса не повлияет на бизнес. Новые технологии позволяют точно выявлять утечки метана, что открывает возможности для их устранения.
В качестве примера успешных международных усилий платформа упоминает Монреальский протокол, который в 1987 году помог ликвидировать 99% веществ, разрушающих озоновый слой.