Prezident Oʻzbekistona Yashil iqlim fondi ijrochi direktori bilan uchrashdi
Shavkat Mirziyoyev Yashil iqlim fondi ijrochi direktori Mafalda Duarte bilan uchrashuv oʻtkazdi. Unda iqlim oʻzgarishiga moslashish va uning oqibatlarini yumshatishga qaratilgan loyihalarni amalga oshirish boʻyicha hamkorlikni chuqurlashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Bugungi kunda Oʻzbekiston va fond oʻrtasidagi qoʻshma loyihalar umumiy qiymati 160 mln AQSh dollarini tashkil etib, ustuvor yoʻnalishlar — suv resurslarini boshqarish, “yashil” energetika va “yashil” moliyalashtirish sohalarini qamrab oladi. Shuningdek, tomonlar qiymati 5 milliard dollar boʻlgan ikki mintaqaviy va 500 mln dollar boʻlgan uchta milliy loyihani muhokama qilmoqda.
Hamkorlikni yanada rivojlantirish, jumladan innovatsion koʻkalamzorlashtirish va yer resurslarini barqaror boshqarish dasturlarini amalga oshirish hamda Priaral mintaqasida ijtimoiy-ekologik vaziyatni yaxshilash boʻyicha dasturlarni hayotga tatbiq etish yuzasidan kelishuvga erishildi.

Президент Узбекистана встретился исполнительным директором Зелёного климатического фонда
Шавкат Мирзиёев провёл встречу с исполнительным директором Зелёного климатического фонда Мафальдой Дуэрте. Основное внимание было уделено вопросам углубления сотрудничества в осуществлении проектов, направленных на адаптацию к изменению климата и смягчение его последствий.
На сегодняшний день совместные проекты между Узбекистаном и фондом охватывают финансирование в размере 160 млн долларов и направлены на приоритетные сферы, такие как управление водными ресурсами, развитие «зелёной» энергетики и «зелёного» финансирования. Кроме того, стороны обсуждают два региональных проекта на 5 миллиардов долларов и три национальных на сумму 500 млн долларов.
Также была достигнута договорённость о дальнейшем развитии партнёрства, в том числе через реализацию программ по инновационному озеленению и устойчивому управлению земельными ресурсами, а также по улучшению социально-экологической ситуации в Приаралье.