GEF O‘zbekistonda havo sifatini kuzatish tarmog‘ini yaratishni rejalashtirmoqda
Shavkat Mirziyoyev Global Ekologik Fond (GEF) bosh direktori Karlos Rodriges bilan uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuvda ekotizimlarni himoya qilish va iqlim o‘zgarishiga chidamlilik sohasida hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Mirziyoyev fondning bioxilma-xillikni saqlash, tabiiy resurslarni boshqarish va iqlim o‘zgarishiga moslashish loyihalarini amalga oshirishdagi hissasini ta’kidladi. Bugungi kunda GEF bilan birgalikdagi loyihalar hajmi 100 million dollardan oshgan.
Diqqat markazida havo sifatini kuzatish tarmog‘ini yaratish, ko‘kalamzorlashtirish va ekoturizm dasturlarini rivojlantirish, yo‘qolib borayotgan turlarni himoya qilish va Qoraqalpog‘istonni tiklash kabi masalalar bo‘ldi. Shuningdek, tomonlar kelasi yilda O‘zbekistonda Global Ekologik Fond donorlarining yig‘ilishini o‘tkazish kabi yirik xalqaro tadbirlarni muhokama qildilar.

ГЭФ планирует создать сеть для мониторинга качества воздуха в Узбекистане
Шавкат Мирзиёев провёл встречу с генеральным директором Глобального экологического фонда (ГЭФ) Карлосом Родригесом, где обсудил вопросы расширения сотрудничества в сфере защиты экосистем и устойчивости к климатическим изменениям.
Мирзиёев отметил вклад фонда в реализацию проектов по сохранению биоразнообразия, управлению природными ресурсами и адаптации к изменениям климата. На сегодняшний день объём совместных проектов с ГЭФ превысил 100 млн долларов.
Внимание было уделено созданию сети для мониторинга качества воздуха, развитию программ озеленения и экотуризма, защите исчезающих видов и реабилитации Приаралья. Также стороны обсудили проведение в следующем году крупных международных мероприятий в Узбекистане, включая заседание доноров Глобального экологического фонда.