Jahon banki Toshkentda havoni baholash bo’yicha hisobot taqdim etdi
Jahon banki va ekologiya vazirligi tomonidan iqtisodiyot va moliya vazirligi ko’magida tayyorlangan ma’ruza Markaziy Osiyo mamlakatlaridagi havo sifatini o’rganishga bag’ishlangan.
O’zbekistonda, dunyoning ko’plab mamlakatlarida bo’lgani kabi, havoning ifloslanishi sog’liq uchun eng katta xavf tug’diradigan PM2.5 mayda zarralari bilan bog’liq. Jahon sog’liqni saqlash tashkiloti (JSST) ma’lumotlariga ko’ra, bu zarralar jiddiy kasalliklarga va erta o’limga olib kelishi mumkin.
Toshkent muntazam ravishda havo ifloslanishi yuqori bo’lgan shaharlar qatoriga kiradi. Shaharda PM2.5 ning o’rtacha yillik kontsentratsiyasi JSST tomonidan belgilangan ruxsat etilgan darajadan olti baravar yuqori. Ifloslanishning asosiy manbalari isitish sektori, transport va sanoat hamda boshqa mintaqalardan shamol olib keladigan changdir. Qish oylarida isitish tizimlaridan faol foydalanish tufayli havoning ifloslanish darajasi sezilarli darajada oshadi.
O’zbekiston hukumati vaziyatni yaxshilash choralarini ko’rmoqda. 2024 yil may oyida JSST tavsiyalariga muvofiq turar-joy binolarida havo sifati bo’yicha yangi standart qabul qilindi. Bu ifloslanishni kamaytirish va aholi salomatligini himoya qilish yo’lidagi muhim qadamdir.
Hisobot mamlakatda havo sifatini boshqarishni takomillashtirish uchun “yo’l xaritasi” ni taklif etadi. Taklif etilayotgan chora — tadbirlar orasida standartlarni yangilash, milliy strategiyani ishlab chiqish va turli tarmoqlar o’rtasida harakatlarni muvofiqlashtirish kiradi. Isitish sohasida chiqindilarni kamaytirish, yoqilg’i sifatini yaxshilash va binolarning energiya samaradorligini oshirish bo’yicha chora-tadbirlarni amalga oshirish ham muhimdir. Bundan tashqari, ayniqsa zaif bo’lgan uy xo’jaliklari uchun isitishning ekologik toza usullariga o’tishlari uchun moliyaviy yordam zarur.
Hisobot PROGREEN va Buyuk Britaniya hukumati tomonidan moliyalashtiriladigan EGED dasturi kabi xalqaro fondlar ko’magida tayyorlangan.

Всемирный банк представил доклад по оценке воздуха в Ташкенте
Доклад, подготовленный Всемирным банком и Министерством экологии при поддержке Министерства экономики и финансов, посвящён исследованию качества воздуха в странах Центральной Азии.
В Узбекистане, как и во многих странах мира, загрязнение воздуха связано с мелкими частицами PM2,5, которые представляют наибольшую угрозу для здоровья. По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), эти частицы могут приводить к серьёзным заболеваниям и преждевременной смертности.
Ташкент регулярно оказывается среди городов с высоким уровнем загрязнения воздуха. Среднегодовая концентрация PM2,5 в городе в шесть раз превышает допустимый уровень, установленный ВОЗ. Основными источниками загрязнения являются отопительный сектор, транспорт и промышленность, а также пыль, переносимая ветром из других регионов. В зимние месяцы уровень загрязнения воздуха значительно увеличивается из-за активного использования систем отопления.
Правительство Узбекистана предпринимает шаги для улучшения ситуации. В мае 2024 года был принят новый стандарт по качеству воздуха в жилых помещениях, соответствующий рекомендациям ВОЗ. Это важный шаг на пути к снижению загрязнения и защите здоровья населения.
Доклад предлагает «дорожную карту» для совершенствования управления качеством воздуха в стране. Среди предложенных мер — обновление стандартов, разработка национальной стратегии и координация действий между различными секторами. Важно также внедрять меры по сокращению выбросов в отопительном секторе, улучшая качество топлива и повышая энергоэффективность зданий. Кроме того, необходима финансовая поддержка для домохозяйств, особенно уязвимых, чтобы они могли перейти на более экологически чистые способы отопления.
Доклад был подготовлен при поддержке международных фондов, таких как PROGREEN и программа EGED, финансируемая правительством Великобритании.