O'zbekiston qurg'oqchilikning oldini olish bo'yicha Vengriya bilan hamkorlik qilishni boshlaydi
O’zbekiston elchisi Oybek Shahavdinov turkiy davlatlar tashkiloti huzuridagi qurg’oqchilikning oldini olish instituti direktori Laslo Orlosh bilan uchrashdi, deya xabar beradi "Dunyo“axborot agentligi.
Uchrashuvda O’zbekiston va uning hamkorlari qurg’oqchilikning oldini olish va oqibatlarni yumshatish bo’yicha qanday hamkorlik qilishi mumkinligi muhokama qilindi. Tomonlarning ta’kidlashicha, qurg’oqchilik va cho’llanish muammosi ayniqsa keskin bo’lgan Markaziy Osiyo mamlakatlariga katta ta’sir ko’rsatadigan global iqlim o’zgarishi tufayli bu sohadagi hamkorlik juda muhimdir.
O’zbekistonning qurg’oqchilikning oldini olish instituti tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalarda ishtirok etish imkoniyatlari, shuningdek, mintaqaviy monitoring tizimlarini yaratish va qurg’oqchilikni erta oldini olish g’oyalari ko’rib chiqildi. Laslo Orlosh O’zbekistonning tashabbuslarini qo’llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi va mahalliy vazirliklar va ilmiy muassasalar bilan hamkorlik qilish muhimligini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar Institut delegatsiyasi avgust oyida Qo’shma loyihalarni muhokama qilish va hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan ilmiy tadbirlarni o’tkazish uchun O’zbekistonga tashrif buyurishiga kelishib oldilar.

Узбекистан начнёт сотрудничать с Венгрией по вопросам предотвращения засухи
Посол Узбекистана Ойбек Шахавдинов встретился с директором Института по предотвращению засухи при Организации тюркских государств Ласло Орлошем, сообщает ИА «Дунё».
На встрече обсудили, как Узбекистан и его партнёры могут вместе работать над предотвращением и смягчением последствий засухи. Стороны отметили, что сотрудничество в этой области крайне важно в связи с глобальными изменениями климата, которые сильно влияют на страны Центральной Азии, где проблема засухи и опустынивания стоит особенно остро.
Рассмотрены возможности участия Узбекистана в проектах, реализуемых Институтом по предотвращению засухи, а также идеи создания региональных систем мониторинга и раннего предупреждения засух. Ласло Орлош выразил готовность поддерживать инициативы Узбекистана и подчеркнул важность сотрудничества с местными министерствами и научными учреждениями.
По итогам встречи стороны договорились, что делегация Института посетит Узбекистан в августе, чтобы обсудить совместные проекты и провести научные мероприятия, направленные на укрепление сотрудничества.