YeI O‘zbekistonga Orol dengizi atrofidagi yerlarni tiklashda ko‘maklashadi
Yevropa Ittifoqi 2025-yilda O‘zbekistonda Orol dengizining quyi havzasidagi yemirilgan yerlarni qayta tiklashga qaratilgan keng qamrovli ekologik loyihani yo‘lga qo‘yadi. Ushbu tashabbus suv resurslari, energetika va iqlim o‘zgarishi masalalarini qamrab olgan “Yashil Markaziy Osiyo” dasturining tarkibiy qismi bo‘ladi.
Ekologik halokat oqibatida eng ko‘p zarar ko‘rgan Qoraqalpog‘istonga alohida e’tibor qaratiladi. Loyiha doirasida himoya o‘rmon yo‘laklarini barpo etish, mevali daraxtlar va em-xashak ekinlari, jumladan, shirinmiya va na’matak ekish, shuningdek, agroо’rmonchilikni rivojlantirish ko‘zda tutilgan. Bundan tashqari, O‘rmon xo‘jaligi agentligi mutaxassislari va mahalliy fermerlarni yerdan samarali foydalanishni rejalashtirish bo‘yicha o‘qitish tashkil etiladi.
Dasturni amalga oshirish uchun Yevropa Ittifoqi 8,8 million yevro miqdorida grant ajratadi, qo‘shimcha 30 million yevroni Fransiya taraqqiyot agentligi (AFD) va Yevropa investitsiya banki (EIB) taqdim etadi.
Bir paytlar 68 ming kvadrat kilometr maydonni egallagan Orol dengizi 1960-yillardan boshlab sug‘orish uchun katta miqdorda suv olish tufayli tez qurib bordi. 2010-yillarga kelib, suv havzasi deyarli butunlay yo‘qolib, o‘rnida sho‘rlangan yerlar va tez-tez takrorlanadigan chang bo‘ronlari qoldi.

ЕС поможет Узбекистану восстановить земли вокруг Аральского моря
Европейский союз запустит в 2025 году масштабный экологический проект в Узбекистане, направленный на восстановление деградировавших земель в нижнем бассейне Аральского моря. Инициатива станет частью программы «Зелёная Центральная Азия», которая охватывает вопросы водных ресурсов, энергетики и изменения климата.
Особое внимание будет уделено Каракалпакстану — региону, наиболее пострадавшему от экологической катастрофы. В рамках проекта планируется создание защитных лесополос, посадка плодородных деревьев и кормовых культур, таких как лакричник и шиповник, а также развитие агролесоводства. Дополнительно будет организовано обучение специалистов Лесного агентства и местных фермеров эффективному планированию землепользования.
На реализацию программы ЕС выделит грант в 8,8 млн евро, а дополнительные 30 млн евро предоставят Французское агентство развития (AFD) и Европейский инвестиционный банк (EIB).
Аральское море, которое некогда занимало 68 000 квадратных километров, начало стремительно высыхать с 1960-х годов из-за масштабного забора воды для ирригации. К 2010-м годам водоём практически исчез, оставив после себя засолённые земли и частые пыльные бури.