Germaniya iqlim barqaror iqtisodiyotga o'tishda O'zbekistonni qo'llab-quvvatlaydi
O’zbekiston va Germaniya o’rtasidagi hamkorlik doirasida O’zbekiston ekologiya vazirligi va Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) o’rtasida ikkita muhim bitim imzolandi.
Birinchi kelishuv 2024-yil fevral oyida boshlangan va 2025-yil iyunigacha davom etadigan “iqlimni muhofaza qilish strategiyalari bo’yicha siyosiy muloqot va bilimlarni boshqarish” loyihasini amalga oshirish bilan bog’liq. Yangi tashabbus mamlakatlarni barqaror va barqaror iqtisodiyotga o’tish uchun uzoq muddatli strategiyalarni ishlab chiqishda qo’llab-quvvatlashga qaratilgan. O’zbekistonda loyiha Sudochye ko’llar tizimi uchun iqlim xavfini tahlil qilishga yordam beradi, bu esa iqlim o’zgarishining muhofaza etiladigan hududlar va suv-botqoq yerlarga salbiy ta’sirini o’rganishga imkon beradi.
Ikkinchi kelishuv mintaqa mamlakatlarining iqlim o’zgarishi bo’yicha hamkorligini mustahkamlashga qaratilgan “yashil Markaziy Osiyo II bosqichi” loyihasi bilan bog’liq. Tashabbus 2028 yilgacha davom etadi va dialog yig’ilishlarini tashkil qiladi, chiqindilarni kamaytirish bo’yicha harakatlar rejasini yangilash va iqlim o’zgarishiga moslashish bo’yicha ekspert yordami (ONUV).

Германия поддержит Узбекистан в переходе к климатически устойчивой экономике
В рамках сотрудничества между Узбекистаном и Германией было подписано два важных соглашения между Министерством экологии Узбекистана и Германским обществом по международному сотрудничеству (GIZ).
Первое соглашение касается реализации проекта «Политический диалог и управление знаниями по стратегиям защиты климата», который начался в феврале 2024 года и продлится до июня 2025 года. Новое начинание направлено на поддержку стран в разработке долгосрочных стратегий по переходу к устойчивой и экологически безопасной экономике. В Узбекистане проект поможет провести анализ климатических рисков для системы озёр Судочье, что позволит изучить потенциальные негативные последствия изменения климата для охраняемых территорий и водно-болотных угодий.
Второе соглашение связано с проектом «Зелёная Центральная Азия Фаза II», направленным на укрепление сотрудничества стран региона в вопросах изменения климата. Инициатива будет продолжаться до 2028 года и организацию диалоговых совещаний, экспертную поддержку для обновления Плана действий по сокращению выбросов и адаптацию к изменению климата (ОНУВ).