Prezident "Yashil makon" loyihasi doirasidagi kelgusi vazifalarni ko‘rib chiqdi
Shavkat Mirziyoyev raisligida “Yashil makon” milliy loyihasi bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar yakunlari va kelajakdagi vazifalarni belgilashga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda ko‘kalamzorlashtirish ishlarini kengaytirish bo‘yicha faol harakatlar olib borilmoqda. Mamlakat 2030 yilga kelib ko‘kalamzorlashtirish darajasini 30 foizga yetkazish kabi ulkan maqsadni ko‘zlagan. Bu maqsadga erishish uchun har yili millionlab daraxt va butalar ekilmoqda. Jumladan, bu yil bahorda 138 million ko‘chat ekilgan bo‘lsa, Orolbo‘yida yashil qoplama maydoni allaqachon ikki million gektardan oshib ketdi.
Joriy yil boshidan buyon o‘n ming gektardan ortiq yashil hududlar yaratildi, vazirliklar va hokimiyatlar tomonidan 257 ta yangi bog‘ barpo etildi. Bunga qo‘shimcha ravishda, yo‘llar, daryolar va kanallar bo‘yidagi yer maydonlaridan ikki ming gektar yer o‘n mingdan ortiq aholi va tadbirkorlarga ko‘kalamzorlashtirish uchun ajratib berildi.
“Mening bog‘im” loyihasi doirasida mahallalarda 215 ta bog‘ tashkil etilmoqda, shuningdek, 20 millionga yaqin daraxt ekish rejalashtirilgan. O‘rmon xo‘jaligi agentligiga ko‘chat yarmarkalari tashkil etish, ta’lim muassasalari va shifoxonalar hududida yana 2,5 million daraxt ekish vazifasi topshirildi.
Yaylovlarni muhofaza qilish va cho‘llanishga qarshi kurashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Yaylovlarni boshqarishni Veterinariya qo‘mitasiga o‘tkazish va cho‘l yerlarini qayta tiklash dasturini ishlab chiqishga qaror qilindi.

Президент рассмотрел дальнейшие задачи в рамках проекта «Яшил макон»
Под председательством Шавката Мирзиёева прошло видеоселекторное совещание, посвящённое итогам работы по национальному проекту «Яшил макон» и определению задач на будущее.
В последние годы в Узбекистане активно работают над увеличением озеленения. Страна поставила амбициозную цель: к 2030 году достичь уровня озеленения в 30 процентов. Для этого ежегодно высаживаются миллионы деревьев и кустарников. Например, этой весной было высажено 138 млн саженцев, а в Приаралье площадь зелёного покрова уже превысила два млн гектаров.
С начала этого года также создано более десяти тысяч гектаров зелёных поясов, а министерства и хокимияты разбили 257 новых садов. В дополнение к этому на участках вдоль дорог, рек и каналов десяти тысячам жителей и предпринимателей передано две тысячи гектаров земли для озеленения.
В рамках проекта «Менинг боғим» в махаллях создаётся 215 парков, а также планируется высадить около 20 млн деревьев. Агентству лесного хозяйства поручено организовать ярмарки саженцев, а на территории образовательных учреждений и больниц посадить ещё 2,5 миллиона деревьев.
Особое внимание уделяется защите пастбищ и борьбе с опустыниванием. Было решено передать управление пастбищами Комитету ветеринарии и разработать программу восстановления пустынных земель.