O‘zbekiston plastikni qayta ishlashning yangi tizimini ishlab chiqmoqda
“O‘zbekiston — 2030” strategiyasi doirasida respublika plastik chiqindilar bilan ishlashning zamonaviy tizimini joriy etishga tayyorgarlik ko‘rmoqda. 2025-yil 1-noyabrga qadar plastik mahsulotlarni ishlab chiqaruvchilar va import qiluvchilarga ularni majburiy qayta ishlashni ta’minlash majburiyatini yuklaydigan tashabbusni ishlab chiqishni yakunlash rejalashtirilgan.
Dasturning asosiy elementlaridan biri avtomatik saralash qurilmalari bilan jihozlangan plastik idishlarni qabul qilish shoxobchalarini tashkil etish bo‘ladi. Bu shoxobchalar fuqarolarga plastik butilkalar va boshqa buyumlarni topshirib, buning evaziga mukofot olish imkonini beradi.
Chiqindisiz ishlab chiqarish va iste’molga o‘tish bosqichma-bosqich amalga oshiriladi. 2026-yildan boshlab salqin ichimliklar ishlab chiqaruvchilar plastik naychalarning kamida 50 foizini qayta ishlashlari shart, 2028-yilga kelib esa bu ko‘rsatkich 100 foizga yetadi.

Узбекистан разрабатывает новую систему утилизации пластика
В рамках стратегии «Узбекистан-2030» республика готовится к внедрению современной системы обращения с пластиковыми отходами. До 1 ноября 2025 года планируется завершить разработку инициативы, которая обязует производителей и импортёров пластиковой продукции обеспечить её обязательную утилизацию.
Одним из ключевых элементов программы станет создание сети пунктов приёма пластиковой тары, оснащённых автоматическими сортировочными устройствами. Эти пункты позволят гражданам сдавать пластиковые бутылки и другие изделия, получая за это вознаграждение.
Переход к безотходному производству и потреблению будет осуществляться поэтапно. Уже с 2026 года производители безалкогольных напитков обязаны утилизировать не менее 50% пластиковых трубочек, а к 2028 году этот показатель достигнет 100%.