O‘zbekistonda 40 million tup manzarali va mevali daraxt ekish rejalashtirilmoqda
Tashabbus mikrohududlarda ko‘kalamzorlashtirish ishlarini yaxshilashga qaratilgan. “Mahalla yettiligi” nomli dastur doirasida 30 ta kam ta’minlangan oilaga 20 tadan, 20 ming nafar yolg‘iz keksalarga esa 10 tadan ko‘chat tarqatiladi.
Shuningdek, ko‘chalar va jamoat joylariga 6 million dona, turar-joy binolari atrofiga esa 3 million dona mevali va manzarali daraxt ekish ko‘zda tutilgan. Ta’lim va tibbiyot muassasalarida 2,5 million tup ko‘chat o‘tqaziladi. Yoshlar ishlari agentligi 155 ming nafar yosh uchun ajratilgan 60 ming gektar maydonda 1,5 million tup mevali daraxt ekishga ko‘maklashadi.
Aholini 30 million tup ko‘chat bilan ta’minlash maqsadida barcha mahallalarda yarmarkalar uyushtiriladi. Shavkat Mirziyoyev ushbu tadbirlarni televideniye, radio, gazetalar va ijtimoiy tarmoqlarda faollar hamda san’at arboblari ishtirokida yoritish yaxshi natijalarga erishishga xizmat qilishini ta’kidladi. Bundan tashqari, u moliya tashkilotlari va elektron savdo maydonchalarining bunday loyihalarni qo‘llab-quvvatlashlari muhimligini alohida qayd etdi.

В Узбекистане планируется высадить 40 млн декоративных и плодовых деревьев
Инициатива направлена на улучшение озеленения в микрорайонах. Программа под названием «Махалла Йеттилиги» включает раздачу деревьев: 20 саженцев будут получать 30 малообеспеченных семей, а десять саженцев — 20 тысяч одиноких пожилых людей.
Также запланировано высадить шесть млн декоративных деревьев на улицах и в общественных местах, а вокруг жилых домов — три млн фруктовых и декоративных деревьев. В образовательных учреждениях и медицинских учреждениях высадят 2,5 млн саженцев. Агентство по делам молодежи будет помогать в посадке 1,5 млн фруктовых деревьев на выделенных 60 тысячах гектаров земли для 155 тысяч молодых людей.
Для обеспечения населения 30 млн саженцев будут организованы ярмарки во всех микрорайонах. Шавкат Мирзиёев отметил, что освещение этих мероприятий на телевидении, радио, в газетах и социальных сетях, с участием активистов и деятелей искусства, поможет добиться лучших результатов. Кроме того, он подчеркнул важность поддержки таких проектов со стороны финансовых организаций и электронных торговых площадок.