O'zbekistonda ko'chib yuruvchi yirtqich qushlarni kuzatishni boshlaydilar
Atrof-muhit ilmiy-tadqiqot instituti va zoologiya instituti GPS kuzatuvchilari yordamida yirtqich ko’chib yuruvchi qushlarni kuzatishni boshladi. Ish O’zbekiston va Qozog’istonda amalga oshirilayotgan “Markaziy Osiyoda yirtqich qushlarni saqlash” loyihasi doirasida amalga oshirilmoqda.
Ekologiya vazirligi Samarqandda ko’chib yuruvchi turlarni muhofaza qilish bo’yicha konferensiyada imzolangan Afrika va Yevroosiyoda ko’chib yuruvchi yirtqich qushlarni saqlash bo’yicha kelishuv doirasida tadbirlar o’tkazmoqda. Shartnoma doirasida Bolgariya, Tojikiston, Qozog’iston va Qirg’izistonning xalqaro ekspertlari o’zbek mutaxassislari uchun seminar va treninglar o’tkazmoqda. Trekerlarni qushlarga qanday qilib to’g’ri biriktirishni va parvozdagi tahdidlarni aniqlash uchun ma’lumotlarni qayta ishlashni o’rgatadilar.
Loyihaning maqsadi qushlarning marshrutlari, masofasi, balandligi va uchish tezligi va ular duch keladigan tahdidlar haqida ko’proq ma’lumot olishdir. Ushbu ma’lumotlar yirtqichlarning hayotini yaxshiroq tushunishga va ularni saqlash rejasini ishlab chiqishga yordam beradi. Ushbu bosqichda GPS kuzatuvchilari tulpor va qora bo’yinga biriktirilgan. Qurilmalar 30 va 50 grammni tashkil qiladi, mahkam yopishadi va qushlarga xalaqit bermaydi. Kuzatuvchilar har soatda ma’lumotlarni uzatadilar va quyosh energiyasi bilan ishlaydi.
Markaziy Osiyo uchish yo’li Evroosiyoning Markaziy qismidan o’tib, 30 mamlakatni qamrab oladi. Unda 84 oiladan ko’chib yuruvchi qushlarning 605 turi, shu jumladan yirtqichlar yashaydi. Xalqaro tabiatni muhofaza qilish Ittifoqi ma’lumotlariga ko’ra, bu turlarning taxminan 40% kamayib bormoqda va 48 tur yo’qolib ketish xavfi ostida.

В Узбекистане начнут отслеживать мигрирующих хищных птиц
Научно-исследовательский институт окружающей среды и Институт зоологии начали наблюдение за хищными мигрирующими птицами с помощью GPS-трекеров. Работа проводится в рамках проекта «Сохранение хищных птиц в Центральной Азии», реализуемого в Узбекистане и Казахстане.
Министерство экологии проводит мероприятия в рамках соглашения по сохранению перелётных хищных птиц в Африке и Евразии, подписанного на конференции по сохранению мигрирующих видов в Самарканде. В рамках соглашения международные эксперты из Болгарии, Таджикистана, Казахстана и Кыргызстана проводят семинары и тренинги для узбекских специалистов. Они обучают их, как правильно прикреплять трекеры к птицам и обрабатывать данные для выявления угроз на пролётном пути.
Цель проекта — узнать больше о маршрутах, расстоянии, высоте и скорости полёта птиц, а также об угрозах, с которыми они сталкиваются. Эти данные помогут лучше понять жизнь хищников и разработать план по их сохранению. На данном этапе GPS-трекеры были прикреплены к стервятнику и чёрному грифу. Устройства весят 30 и 50 граммов, надёжно крепятся и не мешают птицам. Трекеры передают данные каждый час и работают на солнечных батареях.
Центрально-Азиатский пролётный путь проходит через центральную часть Евразии, охватывая 30 стран. На нём обитают 605 видов перелётных птиц из 84 семейств, включая хищников. По данным Международного союза охраны природы, около 40% этих видов сокращается, а 48 видов находятся под угрозой исчезновения.