Chiqindilarni boshqarish va aylanma iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi mutaxassislari Xorazm viloyatida nazorat reydini o‘tkazdilar. Reyd davomida Xiva shahridagi dehqon bozorida axlat to‘planishi va noqonuniy axlat tashlash holatlari aniqlandi.
Bozor ma’muriyati o‘z hududida chiqindilarni yig‘ish uchun konteynerlar o‘rnatmagani qonunbuzarlik hisoblanadi. Tekshiruv natijalari bo‘yicha bozor rahbariga nisbatan ma’muriy bayonnoma tuzilib, qaror qabul qilish uchun sudga yuborildi. Bundan tashqari, bozorning sanitariya xizmati uchun besh million so‘m to‘lanmagani ma’lum bo‘ldi. Ma’muriyat qarzni to‘lash va zarur axlat konteynerlarini o‘rnatish majburiyatini oldi.
Inspektorlar sotuvchilar bilan tushuntirish suhbatlarini o‘tkazib, ularga qonun hujjatlariga muvofiq axlat idishlarini o‘rnatish shartligini eslatdilar. Axlatni belgilanmagan joylarga tashlagan qoidabuzarlar 7,5 million so‘mdan 11,2 million so‘mgacha miqdorda jarimaga tortilishi mumkin. Qoidabuzarlik takroran sodir etilsa, jarima miqdori oshirilishi mumkin.

В Хиве обнаружили незаконную свалку на территории рынка
Специалисты Агентства по управлению отходами и развитию циркулярной экономики провели контрольный рейд в Хорезмской области. В ходе рейда были обнаружены случаи накопления мусора на дехканском рынке в городе Хива, а также незаконная свалка.
Администрация рынка не установила на его территории контейнеры для сбора отходов, что является нарушением. По результатам проверки в отношении руководителя рынка был составлен административный протокол, который направлен в суд для принятия решения. Кроме того, выяснилось, что санитарное обслуживание рынка не оплачено на сумму пяти млн сумов. Администрация обязалась погасить долг и установить необходимые контейнеры для мусора.
Инспекторы также провели разъяснительные беседы с продавцами, напомнив им об обязательности установки мусорных баков в соответствии с законодательством. Нарушители, сбрасывающие мусор в неположенных местах, могут быть оштрафованы на сумму от 7,5 до 11,2 млн сумов. В случае повторного нарушения штраф может быть увеличен.