O‘zbekiston XICHS bilan hamkorlikni mustahkamladi
O‘zbekiston ekologiya vaziri o‘rinbosari Iskandar Qutbiddinov Belgiyada o‘tkazilgan mintaqaviy forum doirasida Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqi (XTAI) rahbariyati bilan uchrashdi.
Ekologik sohadagi hamkorlik masalalari, shuningdek, O‘zbekiston va Markaziy Osiyoda IUCN faoliyatini kuchaytirish bo‘yicha keyingi qadamlar muhokama qilindi.Uchrashuvda O‘zbekistonning Ittifoqqa a’zo bo‘lgani uchun minnatdorlik bildirildi hamda 2025-yilda O‘zbekistonda tabiatni muhofaza qilish bo‘yicha yirik xalqaro konferensiyani o‘tkazish rejalari muhokama qilindi.
IUCN bosh direktori Gretel Agilar mamlakatning faol ekologik siyosatini qayd etdi va Samarqandda bo‘lib o‘tgan yovvoyi hayvonlar migratsiyasi bo‘yicha fevral konferensiyasi kabi tadbirlarni yuqori baholadi. Shuningdek, O‘zbekiston landshaftlarini muhofaza qilish va qayta tiklash hamda Markaziy Osiyoda zoonozlarga qarshi kurashish loyihalari muhokama qilindi. Uchrashuv doirasida O‘zbekiston ekotizimlari va bioxilma-xilligini tiklash uchun o‘zaro anglashuv memorandumi va 1,1 million dollarlik grant bitimi imzolandi.

Узбекистан укрепил сотрудничество с МСОП
В рамках регионального форума в Бельгии заместитель министра экологии Узбекистана Искандар Кутбиддинов встретился с руководством Международного союза охраны природы (МСОП). Обсуждались вопросы сотрудничества в экологической сфере, а также дальнейшие шаги по усилению деятельности МСОП в Узбекистане и Центральной Азии.
На встрече выразили благодарность за вступление Узбекистана в Союз и обсудили планы проведения в Узбекистане крупной международной конференции по охране природы в 2025 году. Генеральный директор МСОП Гретель Агилар отметила активную экологическую политику страны и высоко оценила такие мероприятия, как февральская конференция по миграции диких животных в Самарканде.
Также обсуждались проекты по охране и восстановлению ландшафтов Узбекистана и борьбе с зоонозами в Центральной Азии. В рамках встречи был подписан меморандум о взаимопонимании и грантовое соглашение на 1,1 млн долларов для восстановления экосистем и биоразнообразия Узбекистана.