Bokuda o‘tkazilayotgan BMTning Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha 29-konferensiyasi (COP29) doirasida O‘zbekiston Milliy pavilyonida Turkiy davlatlar tashkiloti (TDT) a’zo mamlakatlarining ekologiya vazirlari ilk marotaba uchrashdilar.
Tadbirda TDT bosh kotibi Kubanichbek Omuraliyev, COP29 raisi va Ozarbayjon ekologiya vaziri Muxtor Babayev, shuningdek, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkiya va O‘zbekiston ekologiya vazirlari ishtirok etishdi.
O‘zbekiston Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov ushbu uchrashuv iqlim masalalari bo‘yicha mintaqaviy hamkorlikning yangi bosqichini boshlab berganini ta’kidladi. U O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev TDTning Shushadagi sammitida so‘zlagan nutqida qarorgohi Nukusda joylashadigan Turkiy ekologiya kengashini tashkil etishni taklif qilganini eslatdi. Uning aytishicha, mazkur kengash ekologik muammolarni, xususan, iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq masalalarni birgalikda hal qilishga ko‘maklashishi mumkin. O‘zbekiston Prezidenti kengashning birinchi yig‘ilishini kelgusi yilda o‘tkazishga tayyorligini ham tasdiqladi.
Uchrashuvning asosiy maqsadi TDTga a’zo mamlakatlarning ekologiya sohasidagi hamkorligini mustahkamlash va xalqaro iqlim muzokaralarida qo‘shma harakatlarni muhokama qilishdan iborat edi. TDT Bosh kotibi Omuraliyev yaqinda qabul qilingan, turkiy davlatlarning ekologik masalalar va iqlim muammolariga yondashuvini birlashtiruvchi “Turkiy yashil qarash” konsepsiyasining muhimligini ta’kidladi. Uning fikricha, Bishkek sammitida ushbu strategik hujjatning qabul qilinishi COP29 va undan tashqarida “yashil” kun tartibini ilgari surish uchun turkiy davlatlarning birdamligi va birgalikda harakat qilishga tayyorligini namoyon etadi.

В Баку состоялась первая встреча министров экологии стран ОТГ
В рамках 29-й сессии Конференции ООН по вопросам климата (COP29), проходящей в Баку, в Национальном павильоне Узбекистана прошла первая встреча министров экологии стран-членов Организации тюркских государств (ОТГ).
На мероприятии присутствовали генеральный секретарь ОТГ Кубанычбек Омуралиев, президент COP29 и министр экологии Азербайджана Мухтар Бабаев, а также министры экологии Казахстана, Кыргызстана, Турции и Узбекистана.
Министр экологии Узбекистана Азиз Абдухакимов отметил, что эта встреча символизирует новый этап в региональном сотрудничестве по климатическим вопросам. Он напомнил, что Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, выступая на саммите ОТГ в Шуше, предложил создать Тюркский экологический совет с штаб-квартирой в Нукусе. Этот совет, как он подчеркнул, мог бы содействовать совместному решению экологических проблем, особенно связанных с изменением климата. Президент Узбекистана также подтвердил готовность провести первое заседание совета в следующем году.
Цель встречи состояла в укреплении сотрудничества стран-членов ОТГ в области экологии и обсуждении совместных действий на международных климатических переговорах. Генеральный секретарь ОТГ Омуралиев подчеркнул важность принятого недавно «Тюркского зелёного видения», которое объединяет подход тюркских государств к экологическим вопросам и климатическим вызовам. Он отметил, что принятие этого стратегического документа на саммите в Бишкеке символизирует солидарность и готовность тюркских стран действовать вместе для продвижения зелёной повестки на COP29 и за её пределами.