O‘zbekistonda maishiy chiqindilarni olib chiqib ketish bo‘yicha ommaviy oferta joriy qilindi
O‘zbekiston Prezidenti farmoniga muvofiq, yuridik shaxslar va yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun qattiq maishiy chiqindilarni yig‘ish va olib chiqib ketish xizmatlari ommaviy oferta asosida ko‘rsatiladi.
Yaqingacha O‘zbekistondagi korxonalarning aksariyati, taxminan 90 foizi, o‘z chiqindilarini olib chiqib ketish uchun to‘lov qilmagan. Natijada, axlat ko‘pincha belgilangan joylarga yoki aholi uchun mo‘ljallangan yig‘ish punktlariga tashlangan. Yangi qonunga ko‘ra, o‘z faoliyati uchun alohida ko‘chmas mulkdan foydalanadigan korxonalar yoki tadbirkorlar sanitariya tozalash uchun mas’ul bo‘lgan kompaniya bilan shartnoma tuzishi shart bo‘ladi.
Mahalliy hokimiyat organlari korxona faoliyat turiga qarab chiqindilarni yig‘ish me’yorlarini belgilaydi. Ushbu me’yorlar axlatni olib chiqib ketish uchun to‘lanadigan summani hisoblashda yordam beradi.
Ekologiya vazirligi endi chiqindilarni olib chiqib ketish uchun to‘lov qilmagan tadbirkorlarga nisbatan qonunchilikda belgilangan choralar qo‘llanilishini eslatib o‘tadi.

В Узбекистане введена публичная оферта по вывозу бытовых отходов
В соответствии с указом Президента Узбекистана, услуги по сбору и вывозу твёрдых бытовых отходов для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей начнут оказываться на основе публичной оферты.
До недавнего времени большинство предприятий в Узбекистане, около 90 процентов, не оплачивали вывоз своих отходов. В результате мусор нередко отправлялся в неположенные места или на пункты сбора, предназначенные для населения. По новому закону, предприятия или предприниматели, использующие для своей работы отдельное недвижимое имущество, будут обязаны заключить договор с компанией, ответственной за санитарную очистку территории.
Местные органы власти будут определять нормы сбора отходов в зависимости от вида деятельности предприятия. Эти нормы помогут рассчитывать сумму, которую необходимо оплатить за вывоз мусора.
Минэкологии напоминает, что теперь к предпринимателям, которые не оплачивают вывоз отходов будут применяться меры, предусмотренные законодательством.