Navoiy viloyatida chiqindilarni olib chiqish shartnomasi haqiqiy emas deb topildi
Oliy sud 2025-yil 31-yanvarda Navoiy viloyati hokimligi va sanitariya tozalash xizmatlarini ko‘rsatuvchi “Tejamkorlik” xususiy ishlab chiqarish korxonasi o‘rtasidagi shartnomani bekor qildi. Kompaniya majburiyatlarni lozim darajada bajarmaganligi bitimni haqiqiy emas deb topishga asos bo‘ldi.
2019-yil 18-yanvarda davlat-xususiy sheriklik doirasida tuzilgan bitimlar viloyatning Navoiy shahri, Karmana tumani va Zarafshon tumanida maishiy chiqindilarni olib chiqishga taalluqli edi. Sud qaroridan so‘ng korxona bu hududlarda faoliyat yurita olmaydi.
Bunga qo‘shimcha ravishda, Apellyatsiya sudida hokimlik, Ekologiya departamenti va “Tejamkorlik” korxonasi o‘rtasida imzolangan, Tomdi, Qiziltepa va Uchquduq tumanlarini qamrab oluvchi 2021-yil 10-sentyabrdagi shartnomani bekor qilish masalasi ko‘rib chiqilmoqda.

Суд признал недействительным договор по вывозу отходов в Навоийской области
Верховный суд 31 января 2025 года аннулировал договор между хокимиятом Навоийской области и частным производственным предприятием «Бережливость», оказывавшим услуги по санитарной очистке. Основанием для признания соглашения недействительным стало ненадлежащее исполнение обязательств со стороны компании.
Соглашения, заключённые 18 января 2019 года в рамках государственно-частного партнёрства, касались вывоза бытовых отходов в городе Навои, Карманинском районе и Зарафшанском районе области. После решения суда предприятие больше не сможет работать на этих территориях.
Дополнительно в Апелляционном суде рассматривается вопрос об аннулировании договора от 10 сентября 2021 года, подписанного между хокимиятом, Департаментом экологии и предприятием «Бережливость», который охватывает Тамдынский, Кызылтепинский и Учкудукский районы.