Hayvonot va o‘simlik dunyosini muhofaza qilish to‘g‘risida qonun qabul qilindi
O‘zbekistonda hayvonot va o‘simlik dunyosini muhofaza qilishni kuchaytirish maqsadida yangi qonun qabul qilindi. Hujjat Jinoyat kodeksi, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeks, shuningdek, ‘Hayvonot dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish to‘g‘risida"gi hamda ‘Ov qilish va ovchilik xo‘jaligi to‘g‘risida‘gi qonunlarga o‘zgartishlar kiritishni nazarda tutadi.
Yangi qoidalarga ko‘ra, hayvonot yoki o‘simlik dunyosiga, ayniqsa, oldindan til biriktirib katta miqdorda zarar yetkazganlik uchun javobgarlik kuchaytirildi. Jarimalar bazaviy hisoblash miqdorining 400 baravarigacha yetkazildi, jazo esa axloq tuzatish ishlari, uch yilgacha ozodlikni cheklash yoki ozodlikdan mahrum qilishni o‘z ichiga olishi mumkin.
Bundan tashqari, ovchilik va baliqchilikning taqiqlangan usullari, jumladan, elektr toki, portlovchi moddalar va kimyoviy moddalardan foydalanishga qarshi choralar joriy etildi. Bunday harakatlar uchun yetti yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi belgilandi.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksda daraxt va butalarga, ayniqsa kimyoviy moddalarni qo‘llagan holda qasddan zarar yetkazganlik uchun jarimalar oshirildi. Shuningdek, noqonuniy ov qilish, baliq ovlash va ekologik nazorat inspektorlari faoliyatiga to‘sqinlik qilganlik uchun javobgarlik ham kuchaytirildi.
Qonun bilan noqonuniy yo‘l bilan qo‘lga kiritilgan hayvonlar, ov quroli va qoidabuzarliklarda foydalanilgan boshqa vositalarni olib qo‘yish tartibi aniqlashtirilib, baliq ovlashning ruxsat etilgan qurollariga aniqlik kiritildi. Shuningdek, daraxtlar va butalarni noqonuniy kesishning oldini olish choralari belgilandi.
Ushbu qonunning asosiy maqsadi biologik resurslarni muhofaza qilish darajasini oshirish, noqonuniy ov qilish va o‘simliklarni yo‘q qilish holatlarini kamaytirish, hamda davlat ekologik nazoratining rolini kuchaytirish hisoblanadi.

Принят закон о защите животного и растительного мира
В Узбекистане принят Закон, направленный на усиление охраны животного и растительного мира. В документе предусмотрены изменения в Уголовный кодекс, Кодекс об административной ответственности, а также в законы «Об охране и использовании животного мира» и «Об охоте и охотничьем хозяйстве».
Согласно новым нормам, за нанесение крупного ущерба животному или растительному миру, особенно при предварительном сговоре, ужесточается ответственность. Штрафы достигают 400 базовых расчётных величин, а наказание может включать исправительные работы, ограничение или лишение свободы на срок до трёх лет.
Дополнительно введены меры против использования запрещённых методов охоты и рыболовства, таких как применение электрического тока, взрывчатых и химических веществ. За такие действия предусмотрено лишение свободы на срок до семи лет.
В Кодексе об административной ответственности повышены штрафы за умышленное повреждение деревьев и кустарников, особенно с применением химических веществ. Также усилена ответственность за незаконную охоту, рыболовство и препятствование деятельности инспекторов экологического надзора.
Законом уточнены правила изъятия незаконно добытых животных, охотничьего оружия и других средств, использованных при нарушениях. Внесены уточнения в допустимые орудия рыболовства, а также меры по предотвращению незаконной вырубки деревьев и кустарников.
Цель закона — повысить уровень защиты биологических ресурсов, снизить незаконную охоту и уничтожение растений, а также усилить роль государственного экологического контроля.