O’zbekiston xavfli kimyoviy moddalarni xavfsiz boshqarishga o’tadi
Toshkentda “Xavfli kimyoviy moddalarni oqilona boshqarish bo‘yicha texnik yordam” loyihasi doirasida o‘tkazilgan seminar pestitsidlar hayotiy tsiklini boshqarish masalalariga bag‘ishlandi.
Loyiha milliy koordinatori Elmurod Nazarovning ta’kidlashicha, seminar asosiy maqsadi pestitsidlarni barcha bosqichlarda boshqarish yondashuvlarini muhokama qilishdir. Asosiy vazifa — eskirgan pestitsidlar bilan bog‘liq xavflarni kamaytirish va aholining sog‘lig‘i hamda atrof-muhitni himoya qilishning zamonaviy usullarini joriy etishdir.
Loyiha BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) tomonidan Yevropa Ittifoqining ko‘magida O’zbekiston Ekologiya vazirligi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.
Seminarda pestitsidlarni boshqarish ularning butun hayotiy tsiklini — ishlab chiqarishdan to xavfsiz utilizatsiyagacha qamrab olishi kerakligi ta’kidlandi. Bu borada FAO va JSST tomonidan pestitsidlarning inson salomatligi va tabiatga salbiy ta’sirini minimallashtirishga yordam beruvchi maxsus tavsiyalar ishlab chiqilgan.

Узбекистан перейдёт на безопасное управление опасными химическими веществами
В Ташкенте прошёл семинар в рамках проекта «Техническая помощь для рационального управления опасными химическими веществами», посвящённый вопросам управления жизненным циклом пестицидов.
Национальный координатор проекта Элмурод Назаров отметил, что главная цель семинара заключается в обсуждении подходов к управлению пестицидами на всех этапах их использования. Основная задача — снизить риски, связанные с устаревшими пестицидами, и внедрить современные методы защиты здоровья населения и окружающей среды.
Проект реализуется Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН (ФАО) совместно с Министерством экологии Узбекистана при поддержке Европейского Союза.
На семинаре подчеркнули, что управление пестицидами должно охватывать весь их жизненный цикл — от производства до безопасной утилизации. Для этого ФАО и ВОЗ разработали специальные рекомендации, которые помогут минимизировать негативное воздействие пестицидов на здоровье людей и природу.