BMT O'zbekiston tashabbusi bilan qabul qilingan rezolyutsiyani bir ovozdan qabul qildi
Ushbu tashabbus o’rmonlarni barqaror boshqarishni qo’llab-quvvatlashga va buzilgan va qurg’oqchil yerlarda o’rmonlarni tiklashga qaratilgan.
Hujjat O’zbekistonni ko’kalamzorlashtirishni targ’ib qiluvchi “Yashilmaxon” loyihasiga asoslangan. Qarorda O’zbekiston Prezidentining iqlim o’zgarishi va yer degradatsiyasiga qarshi kurashish bo’yicha takliflari ham mavjud.
O’zbekiston ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov ushbu loyiha atrof-muhit muammolarini, jumladan, Orol dengizi mintaqasida “yashil zona” ni barpo etishda xalqaro qo’llab-quvvatlashga yordam berishini ta’kidladi.
Rezolyutsiyaning hammualliflari 100 dan ortiq mamlakatlar, shu jumladan Markaziy Osiyo, Rossiya, Xitoy va boshqa davlatlar bo’ldi. Qarorda biologik xilma-xillikni oshirish, iqlim o’zgarishiga qarshi kurashish va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash maqsadida o’rmonlardan barqaror foydalanish va daraxt ekishning iqtisodiy, ijtimoiy va ekologik foydalari ta’kidlangan.

ООН единогласно приняла резолюцию, инициированную Узбекистаном
Инициатива направлена на поддержку устойчивого лесопользования и восстановление лесов на деградированных и засушливых землях.
Документ основывается на проекте «Яшил макон» (Зелёное пространство), который продвигает озеленение Узбекистана. Резолюция также включает предложения президента Узбекистана по борьбе с изменением климата и деградацией земель.
Министр экологии Узбекистана Азиз Абдухакимов отметил, что этот проект поможет привлечь международную поддержку для решения экологических проблем, включая создание «зелёной зоны» в регионе Аральского моря.
Соавторами резолюции стали более 100 стран, включая государства Центральной Азии, Россию, Китай и другие. В резолюции подчёркивается экономическая, социальная и экологическая польза от устойчивого использования лесов и посадки деревьев с целью повышения биоразнообразия, борьбы с изменением климата и обеспечения продовольственной безопасности.