O‘zbekiston va Rossiya suv-iqlim tadqiqotlarida kuchlarini birlashtiradi
O‘zbekiston va Rossiya iqtisodiyotni o‘zgaruvchan suv-iqlim sharoitlariga moslashtirish maqsadida qo‘shma ilmiy tadqiqotlar o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Ushbu loyiha istiqbollari O‘zbekiston Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov hamda “Gazprombank” birinchi vitse-prezidenti Yekaterina Salunina-Sorokova tomonidan muhokama qilindi. Tashabbusni amalga oshirish 2025-2026 yillarga mo‘ljallangan.
Rossiya tomoni O‘zbekiston iqtisodiyotini suv va iqlim muammolariga o‘rta va uzoq muddatli moslashtirishning strategiyalarini ishlab chiqishni taklif etdi. Amaliy tavsiyalar tayyorlash O‘zbekiston ilmiy markazlarining iqtisodiy-siyosiy tahlil sohasidagi salohiyatini oshirishga yordam berishi va ikki tomonlama ilmiy hamkorlikni rivojlantirishda muhim qadam bo‘lishi kutilmoqda.
Vazir mazkur loyiha Markaziy Osiyo mintaqasida bilim va texnologiyalar almashish uchun asosiy platforma bo‘lib xizmat qilishi mumkinligini ta’kidladi. Shu munosabat bilan ishchi guruh tuzish va Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universitetiga (Green University) tashrif buyurib, suv resurslarini boshqarish bo‘yicha mutaxassislar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish taklif etildi.
Tadqiqotlar natijasida ‘2050-yilgacha bo‘lgan davrda O‘zbekiston iqtisodiyotining suv-iqlim o‘zgarishlariga moslashish strategiyasi‘ni ishlab chiqish rejalashtirilmoqda. Shuningdek, tomonlar 2025-yilda hamkorlikni kengaytirish, jumladan, qo‘shma ilmiy-tadqiqot loyihalarini amalga oshirish va “Atrof-muhitni muhofaza qilish va yashil iqtisodiyot yili” doirasida muntazam maslahatlashuvlar o‘tkazish bo‘yicha kelishuvga erishdilar.

Узбекистан и Россия объединят усилия в водно-климатических исследованиях
Узбекистан и Россия планируют совместные научные исследования, направленные на адаптацию экономики к изменяющимся водно-климатическим условиям. Перспективы данного проекта обсудили министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана Азиз Абдухакимов и первый вице-президент Газпромбанка Екатерина Салунина-Сорокова. Реализация инициативы намечена на 2025–2026 годы.
Российская сторона предложила разработку стратегий средне- и долгосрочной адаптации экономики Узбекистана к водным и климатическим вызовам. Ожидается, что подготовка практических рекомендаций позволит укрепить компетенции узбекских научных центров в области экономико-политического анализа и станет важным шагом в развитии двустороннего научного сотрудничества.
Министр подчеркнул, что проект может стать ключевой платформой для обмена знаниями и технологиями в регионе Центральной Азии. В связи с этим предложено создать рабочую группу и организовать визит в Центрально-Азиатский университет по изучению окружающей среды и изменения климата (Green University), чтобы наладить взаимодействие со специалистами по управлению водными ресурсами.
По итогам исследований планируется разработка «Стратегии адаптации экономики Узбекистана к изменениям водно-климатических условий до 2050 года». Также стороны договорились о расширении сотрудничества в 2025 году, включая совместные научно-исследовательские проекты и проведение регулярных консультаций в рамках «Года охраны окружающей среды и зелёной экономики».