Ekologiya vazirligi ekologik atamalarning o‘zbekcha lug‘atini yaratishga chaqirdi
Ekologiya vazirligi tomonidan o‘zbek tilining 35-yilligiga bag‘ishlangan tadbir tashkil etildi. Tadbir “Til — millat faxri” shiori ostida bo‘lib o‘tdi va unda O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasining taniqli shoirlari, shuningdek, Fanlar akademiyasi xodimlari o‘zbek tili tarixi bilan o‘rtoqlashdilar.
Ishtirokchilar o‘zbek tilining ekologiya sohasidagi ahamiyatini va ushbu soha uchun atamalar lug‘atini yaratish zarurligini ta’kidladilar. Mamlakatdagi ekologik obyektlardagi barcha yozuvlar, lavhalar, o‘quv qo‘llanmalari va hujjatlar o‘zbek tilida bo‘lishi kerak. Shuningdek, lotin alifbosiga amal qilish va imloviy xatolarga yo‘l qo‘ymaslik muhimdir.
Tadbir doirasida taniqli shoirlarning o‘zbek tiliga bag‘ishlangan ma’ruza va she’rlari yangradi. O‘zbek tili ming yildan ortiq boy tarixga ega bo‘lib, unda 50 milliondan ortiq kishi so‘zlashadi. U mamlakatimizning 70 dan ortiq oliy ta’lim muassasalarida o‘qitiladi.

В Минэкологии призвали создать узбекский словарь экологических терминов
Министерство экологии организовало мероприятие, посвященное 35-летию узбекского языка. Мероприятие прошло под лозунгом «Язык – гордость нации» и собрало известных поэтов Союза писателей Узбекистана, а также сотрудников Академии наук, которые поделились историей узбекского языка.
Участники отметили важность узбекского языка в области экологии и необходимость создания словаря терминов для этой сферы. Все надписи, таблички, учебные пособия и документы на экологических объектах страны должны быть на узбекском языке. Важно также следовать латинскому алфавиту и избегать орфографических ошибок.
В рамках мероприятия звучали лекции и стихи известных поэтов, посвященные узбекскому языку. Узбекский язык имеет богатую историю, насчитывающую более тысячи лет, и на нем говорят свыше 50 млн человек. Он преподается в более чем 70 высших учебных заведениях страны.