Ekologiya vazirligi kelajak rejalari bilan bo’lishdi va bajarilgan ishlar to'g'risida hisobot berdi
O’zbekiston Prezidenti administratsiyasi huzuridagi axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida ekologiya vazirligi faoliyati, uning natijalari va kelajak rejalariga bag’ishlangan matbuot anjumani bo’lib o’tdi.
Ekologiya vazirining o’rinbosari Jusipbek Kazbekov 2024-yil bahor mavsumida respublika bo’ylab 138 million ko’chat ekilgan “Yashilxon” loyihasini alohida ta’kidlab, amalga oshirilgan ishlar haqida so’zlab berdi. Loyiha tufayli 257 ta yangi “yashil bog’lar” yaratildi, ularning umumiy soni O’zbekistonda 517 taga yetdi. Bundan tashqari, “ochiq byudjet” elektron platformasi orqali “mening bog’im” loyihasi ishga tushirildi va 48,7 mlrd so’mlik mablag ’ jalb etildi.
Prokuratura vakili Uktam Utaev brakonerlikka qarshi kurash bo’yicha ishlar haqida gapirdi. Uning ta’kidlashicha, brakonerlikning 239 ta holati aniqlangan bo’lsa-da, noyob hayvonlar turlari yashaydigan bir qator hududlarda hech qanday qoidabuzarlik qayd etilmagan, bu esa jiddiyroq yondashuvni talab qiladi.
Respublika sanitariya tozalash markazi rahbari Sharifbek Hasanov tibbiy chiqindilarni noto’g’ri utilizatsiya qilish natijasida issiqxona gazlari va oqava suv chiqindilari muammosini ko’tardi. 2024-yilda issiqlik energiyasini ishlab chiqarish uchun tibbiy chiqindilardan foydalanadigan Amerika kompaniyasi ishtirokidagi loyiha to’g’risida qaror qabul qilindi. Bu zararli gazlar chiqindilarini kamaytirishga va byudjet mablag’larini tejashga yordam beradi.
Shuningdek, konferentsiyada global yashil o’sish instituti (GGGI) vakolatxonasi rahbari doktor Aaron Rassel ekologiya vazirligi bilan hamkorlik rejalari haqida gapirdi.

Минэкологии поделилось планами на будущее и отчиталось о проделанной работе
В Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Узбекистана прошла пресс-конференция, посвящённая работе Министерства экологии, его результатам и планам на будущее.
Заместитель министра экологии Жусипбек Казбеков рассказал о проделанной работе, особенно отметив проект «Яшил Макон», в рамках которого по всей республике в весенний сезон 2024 года было высажено 138 млн саженцев. Благодаря проекту создано 257 новых «зелёных садов», а общее их количество в Узбекистане достигло 517. Кроме того, через электронную платформу «Открытый бюджет» был запущен проект «Мой сад», который привлёк финансирование на сумму 48,7 млрд сумов.
Представитель прокуратуры Уктам Утаев рассказал о работе по борьбе с браконьерством. Он отметил, что, несмотря на выявленные 239 случаев браконьерства, в ряде регионов, где обитают редкие виды животных, не было зафиксировано ни одного нарушения, что требует более серьёзного подхода.
Шарифбек Хасанов, руководитель Республиканского центра по санитарной очистке, поднял проблему выбросов парниковых газов и сточных вод из-за неправильной утилизации медицинских отходов. В 2024 году было принято постановление о проекте с участием американской компании, которая будет использовать медицинские отходы для производства тепловой энергии. Это поможет снизить выбросы вредных газов и сэкономить бюджетные средства.
Также на конференции выступил глава представительства Глобального института зелёного роста (GGGI) доктор Аарон Рассел, который рассказал о планах сотрудничества с Министерством экологии.