Green University’da oliy o‘quv yurtlari rektorlari uchun seminar o‘tkazildi
Ekologiya vazirligi qoshida tashkil etilgan Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishi universiteti (Green University)da seminar-trening bo‘lib o‘tdi. Unda ekologiya vazirining o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov, shuningdek, ekologiya sohasi mutaxassislarini tayyorlayotgan 35 ta oliy o‘quv yurtidan rektorlar va kafedra mudirlari ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida Ekologiya va tabiatni muhofaza qilish texnologiyalari ilmiy-tadqiqot institutining laboratoriyalari, o‘quv auditoriyalari, axborot markazi va ekologiya hamda iqlim o‘zgarishlari sohasidagi tadqiqotlar uchun ishlatiladigan maxsus uskunalar tanishtirildi. Shuningdek, universitetning asosiy ilmiy yo‘nalishlari va yordamchi resurslari muhokama qilindi.
Seminarda “Qurigan Orol dengizi tubidagi ishlar”, “Chiqindilarni qayta ishlash zavodlarini qurish loyihalari”, “BMTning barqaror rivojlanish maqsadlari va ularni amalga oshirish” kabi mavzularda ma’ruzalar va taqdimotlar o‘tkazildi. Universitet xalqaro hamkorlik dasturlari, talabalar va o‘qituvchilar o‘rtasida tajriba almashinuvi, zamonaviy ta’lim texnologiyalaridan foydalanishga ham e’tibor qaratdi.

В Green University прошёл семинар для ректоров вузов
В Центрально-Азиатском университете окружающей среды и изменения климата (Green University), созданном при Министерстве экологии, прошёл семинар-тренинг. В нём участвовали заместитель министра экологии Жусипбек Казбеков, а также ректоры и заведующие кафедрами из 35 вузов, которые готовят специалистов в области экологии.
В ходе встречи представили лаборатории Научно-исследовательского института экологии и природоохранных технологий, учебные аудитории, информационный центр и специальное оборудование, используемое для исследований в сфере экологии и изменения климата. Также обсудили основные направления исследований и вспомогательные ресурсы университета.
На семинаре прошли лекции и презентации по темам, таким как «Работы на осушенном дне Аральского моря», «Проекты по строительству мусороперерабатывающих заводов», «Цели устойчивого развития ООН и их реализация». Университет также уделил внимание международным программам сотрудничества, обмену опытом между студентами и преподавателями и использованию современных образовательных технологий.