O‘zbekiston chiqindilarni 16 mln tonnaga qisqartiradi va mintaqaviy iqlim dasturlarini amalga oshirishni boshlaydi
O‘zbekiston issiqxona gazlari chiqindilarini sezilarli darajada kamaytirish va iqlim o‘zgarishi oqibatlariga qarshi kurashish bo‘yicha mintaqaviy hamkorlikni kuchaytirish niyatida ekanligini bildirdi. Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun Samarqand xalqaro iqlim forumida so‘zlagan nutqida ma’lum qildi.
Davlat rahbari o‘rmon yong‘inlari, cho‘llanish, suv taqchilligi va havo ifloslanishi kabi iqlim o‘zgarishlarining salbiy ta’siri kuchayib borayotganini ta’kidlab, O‘zbekiston ushbu muammolarni hal etish uchun barcha hamkorlar bilan birgalikda ishlashga tayyorligini tasdiqladi.
Aniq qadamlar sifatida O‘zbekiston kelgusi besh yil ichida elektr energiyasi ishlab chiqarishda "yashil" manbalar ulushini 54 foizga yetkazishni rejalashtirmoqda. Prezidentning aytishicha, bu atmosferaga chiqariladigan zararli moddalarni 16 million tonnaga kamaytirish va Parij bitimining chiqindilarni 35 foizga qisqartirish bo‘yicha maqsadini muddatidan oldin bajarish imkonini beradi.
Shavkat Mirziyoyev Markaziy Osiyo mintaqasi muammolariga alohida e’tibor qaratdi. U bu hududdagi yerlarning 20 foizdan ortig‘i degradatsiyaga uchragan bo‘lib, bu 2050-yilga kelib aholining 100 million kishigacha o‘sishi fonida hosildorlikning uchdan bir qismga kamayishiga olib kelishi mumkinligini ta’kidladi.
Ushbu muammoni hal etish uchun O‘zbekiston rahbari qishloq va o‘rmon xo‘jaligining moslashuvchanligini oshirish, oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlash maqsadida Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqining ilmiy salohiyatini "Horizon Europe" dasturi doirasida birlashtirishga chaqirdi.
Yana bir dolzarb muammo - Amudaryo va Sirdaryo oqimining kamayishidir. Mirziyoyev kanallarni betonlash va 2 million gektar maydonda suv tejovchi texnologiyalarni joriy etish chora-tadbirlari tufayli O‘zbekiston 2024-yilning o‘zidayoq 8 milliard kub metr suvni tejashga erishganini ma’lum qildi.
Ushbu yutuqni rivojlantirish maqsadida u Markaziy Osiyoda suvni tejaydigan yechimlarni joriy etish bo‘yicha mintaqaviy dasturni ishga tushirishni taklif etdi.
Bundan tashqari, sa’y-harakatlarni yaxshiroq muvofiqlashtirish, moliyalashtirish va texnologiyalarni jalb qilish uchun prezident Toshkentda Yevropa Ittifoqining "Suv – Energiya – Iqlim o‘zgarishi" tashabbusi kotibiyatini ochishni taklif qildi.
Davlat rahbari hamkorlikning mavjud shakllarini, shu jumladan Markaziy Osiyo mamlakatlari tomonidan ma’qullangan iqlim o‘zgarishiga moslashish strategiyasini hamda Orol inqirozi oqibatlarini yumshatish, suvdan oqilona foydalanish va "yashil" energetikani rivojlantirish bo‘yicha YeI bilan hamkorlikni eslatib o‘tdi.

Узбекистан сократит выбросы на 16 млн тонн и инициирует региональные климатические программы
Узбекистан намерен значительно сократить выбросы парниковых газов и активизировать региональное сотрудничество для борьбы с последствиями изменения климата. Об этом заявил Президент Шавкат Мирзиёев, выступая сегодня на Самаркандском международном климатическом форуме.
Глава государства подчеркнул растущее негативное влияние климатических изменений, таких как лесные пожары, опустынивание, дефицит воды и загрязнение воздуха, и подтвердил готовность Узбекистана работать со всеми партнерами для решения этих проблем.
В качестве конкретных шагов Узбекистан планирует в течение следующих пяти лет довести долю «зеленых» источников в генерации электроэнергии до 54%. По словам президента, это позволит сократить атмосферные выбросы на 16 миллионов тонн и досрочно выполнить цель Парижского соглашения по сокращению выбросов на 35%.
Особое внимание Шавкат Мирзиёев уделил проблемам региона Центральной Азии. Он отметил, что более 20% земель здесь подвержены деградации, что к 2050 году может привести к сокращению урожайности на треть на фоне прогнозируемого роста населения до 100 миллионов человек.
Для решения этой проблемы лидер Узбекистана призвал объединить научный потенциал Центральной Азии и ЕС в рамках программы Horizon Europe, чтобы усилить адаптивность сельского и лесного хозяйства и укрепить продовольственную безопасность.
Другой острой проблемой является сокращение стока рек Амударья и Сырдарья. Мирзиёев сообщил, что благодаря мерам по бетонированию каналов и внедрению водосберегающих технологий на 2 млн гектаров земель, Узбекистан уже в 2024 году добился экономии 8 миллиардов кубометров воды.
В развитие этого успеха он предложил запустить региональную программу по внедрению водосберегающих решений в Центральной Азии.
Кроме того, для лучшей координации усилий и привлечения финансирования и технологий президент предложил открыть в Ташкенте секретариат инициативы Европейского Союза «Вода – Энергия – Изменение климата».
Глава государства также напомнил об уже существующих форматах сотрудничества, включая одобренную странами Центральной Азии стратегию адаптации к изменению климата и взаимодействие с ЕС по смягчению последствий Аральского кризиса, рациональному водопользованию и развитию «зеленой» энергетики.