Quyi Amudaryo qo‘riqxonasining fotoqopqoniga qamish mushugi ilinib qoldi
Xaus nomi bilan ham tanilgan bu yirtqich mushuksimonlar oilasiga mansub bo‘lib, tashqi ko‘rinishidan silovsinni eslatadi. U oddiy uy mushugidan ancha yirik: tanasining uzunligi 94 santimetrga, dumi esa 30 santimetrga yetishi mumkin. Bunday hayvonning vazni 8 dan 12 kilogrammgacha bo‘ladi. Qamish mushuklari asosan qushlar, kemiruvchilar va quyonlar bilan oziqlanadi, Markaziy Osiyo daryolari, jumladan Amudaryo bo‘yidagi qamishzorlar va to‘qaylarda yashaydi.
Quyi Amudaryo qo‘riqxonasi 2011-yilda Qoraqalpog‘istonning Beruniy va Amudaryo tumanlari hududida tashkil etilgan. Unda 36 turdagi hayvonlar, shu jumladan, Buxoro bug‘usi, bo‘ri va aynan shu qamish mushugi kabi noyob fauna vakillari istiqomat qiladi. Qo‘riqxonaning har bir qismida o‘ntaga yaqin shunday mushuklar uchraydi.
Bunday kuzatuvlar biosfera qo‘riqxonasining noyob turlarni asrash va ekologik muvozanatni saqlash imkonini beradigan hudud sifatidagi ahamiyatini tasdiqlaydi.

В фотоловушку Нижне-Амударьинского резервата попал камышовый кот
На территории Нижне-Амударьинского биосферного резервата, находящегося под управлением Министерства экологии, была зафиксирована редкая находка: фотоловушка засняла камышового кота.
Этот хищник, известный также как хаус, относится к семейству кошачьих и внешне напоминает рысь. Он крупнее обычной домашней кошки: длина тела может достигать 94 сантиметров, а хвост — 30 сантиметров. Вес такого животного варьируется от 8 до 12 килограммов. Камышовые коты предпочитают питаться птицами, грызунами и кроликами, обитают в тростниковых зарослях и лесах вдоль рек Центральной Азии, включая Амударью.
Нижне-Амударьинский резерват был создан в 2011 году на территории Берунийского и Амударьинского районов Каракалпакстана. В нём обитают 36 видов животных, включая редких представителей фауны, таких как бухарские олени, волки и те же камышовые коты. На каждом участке заповедника встречается около десяти таких кошек.
Подобные наблюдения подтверждают ценность биосферного резервата как территории, где удаётся сохранить уникальные виды и поддерживать экологическое равновесие.