Ko'mir qazib oluvchi kompaniya tabiatga 80 million so'mdan ortiq zarar yetkazdi
Surxondaryo viloyati ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o’zgarishi boshqarmasi tomonidan navbatdagi nazorat reydi o’tkazildi.
Baysun davlat o’rmon xo’jaligida, Alachapon bo’limi hududida o’tkazilgan tekshiruv davomida qoidabuzarliklar aniqlandi. Ma’lum bo’lishicha, ko’mir qazib olish va tashish bilan shug’ullanadigan kompaniyalardan biri 16 ta archa daraxtini noqonuniy ravishda kesib tashlagan va ildizi bilan 2 ta asal tupini qazib olgan. Bundan tashqari, 49 ta archa va 1 ta Honeysuckle butasi shikastlangan, shuning uchun ular o’sishni to’xtatgan.
Ushbu harakatlar natijasida tabiatga 83 million 810 ming so’mlik zarar yetkazildi. Ushbu fakt bo’yicha to’plangan hujjatlar tegishli choralarni ko’rish uchun sudga yuborishga tayyorlanmoqda.
Ekologiya vazirligi atrof-muhitga nisbatan har qanday qoidabuzarliklar uchun qonun bo’yicha javobgarlik nazarda tutilganligini eslatadi.

Угледобывающая компания нанесла ущерб природе на сумму более 80 млн сумов
Управлением экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Сурхандарьинской области проведён очередной контрольный рейд.
В ходе проверки в Байсунском государственном лесном хозяйстве, на территории отделения «Алачапон», были выявлены нарушения. Выяснилось, что одна из компаний, добывая и транспортируя уголь, незаконно вырубила 16 можжевельников и выкопала с корнем 2 куста жимолости. Кроме того, 49 можжевельников и 1 куст жимолости были повреждены настолько, что они перестали расти.
В результате этих действий природе был нанесён ущерб, который оценили в 83 млн 810 тысяч сумов. Собранные по данному факту документы готовятся к отправке в суд для принятия соответствующих мер.
Минэкологии напоминает, что за любые нарушения в отношении окружающей среды предусмотрена ответственность по закону.