O‘zbekiston ETR yig‘ilishida ishtirok etdi
O‘zbekiston Ekologiya vazirligi delegatsiyasi Londonda bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo uchun Ekologik tiklanish hisobi (ETH) assambleyasi yig‘ilishida qatnashdi. Tadbirda ETH, Yevropa komissiyasi, Xalqaro atom energiyasi agentligi, YEXHT, BMTTDning vakillari, shuningdek, Qirg‘iziston va Tojikiston delegatsiyalari ham ishtirok etdilar.
O‘zbekiston Toshkent va Namangan viloyatlaridagi sobiq uran qazib olish obyektlarini qayta tiklash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ETH dasturining manfaatdori hisoblanadi. Uchrashuvda turli mamlakatlardagi qayta tiklash ishlari holati muhokama qilindi. O‘zbekiston Ekologiya vazirligi “Yangiobod” obyektidagi ishlar rivoji va “Chorkesar-2” obyektidagi ishlar yakunlangani, shuningdek, respublikadagi barcha uran konlarini boshqarish va nazorat qilish uchun mas’ul operator tayinlangani haqida ma’lumot berdi.
Parkent tumanidagi Qizilto‘g‘ uran konini qayta tiklash masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, ETH dasturining yutuqlari va kelgusi yildagi maqsadlari muhokama etildi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Prezidentining farmoniga muvofiq, Ekologiya vazirligi ETH doirasidagi ishlarni tashkil etishga mas’uldir. Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan hamkorlikda Yangiobod va Chorkesar-2 uran konlari obyektlarini qayta tiklash bo‘yicha grant bitimi imzolandi. Chorkesar-2 dagi ishlar 2025 yil aprel oyida yakunlanishi kutilmoqda.

Узбекистан принял участие в заседании СЭР
Делегация Министерства экологии Узбекистана приняла участие в заседании Ассамблеи Счета экологической реабилитации (СЭР) для Центральной Азии, которое прошло в Лондоне. В мероприятии также участвовали представители СЭР, Европейской комиссии, Международного агентства по атомной энергии, ОБСЕ, ПРООН, а также делегации Кыргызстана и Таджикистана.
Узбекистан является бенефициаром программы СЭР, в рамках которой проводится рекультивация бывших уранодобывающих объектов в Ташкентской и Наманганской областях. На встрече было обсуждено состояние работ по рекультивации в разных странах. Министерство экологии Узбекистана предоставило информацию о прогрессе на объекте «Янгиабад» и завершении работ на объекте «Чаркесар-2», а также о назначении оператора, который будет отвечать за управление и контроль над всеми урановыми рудниками в республике.
Особое внимание было уделено вопросу рекультивации Красногорского уранового рудника в Паркентском районе. Также обсуждались достижения программы СЭР и цели на следующий год.
Напомним, что в соответствии с указом Президента Узбекистана, Министерство экологии отвечает за организацию работ в рамках СЭР. В рамках сотрудничества с Европейским банком реконструкции и развития подписано грантовое соглашение о рекультивации объектов урановых рудников Янгиабад и Чаркесар-2. Завершение работ на Чаркесар-2 ожидается в апреле 2025 года.