Noqonuniy ov uchun qariyb 300 kishi javobgarlikka tortildi
Joriy yilda ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o’zgarishi vazirligi 298 kishiga nisbatan noqonuniy ov qilish bo’yicha choralar ko’rdi. Bunday qoidabuzarliklarning oldini olish uchun muntazam reydlar tashkil etilgan.
Tekshiruvlar davomida Andijon, Buxoro, Navoiy, Qashqadaryo, Namangan, Surxondaryo va Xorazm viloyatlari hududlarida O’zbekiston ovchilar va baliqchilar sport Ittifoqi bo’linmalari ishlatilgan ov ruxsatnomalarining to’liq qaytarilishini nazorat qilmagani ma’lum bo’ldi. 2020 yildan 2022 yilgacha ovchilar 9690 ta chiptani qaytarib berishmadi.
Shuningdek, uyushmaning Sirdaryo viloyat bo’limi faoliyati fuqarolarning ko’plab shikoyatlari asosida tahlil qilindi. Natijada, 2023-yilda 2022-yil oxirida ov qilish uchun joy berish shartnomasi tugaganidan keyin xo’jalik 25 ming noqonuniy ov ruxsatnomasini sotgani ma’lum bo’ldi. Ovchilar tomonidan ushbu ruxsatnomalar asosida 49 ta yovvoyi qush qazib olinganida ovchilik va ovchilik xo’jaligi to’g’risidagi qonunni buzgan 20 ta holat aniqlandi.
Eslatib o’tamiz, 2023-yilda butun mamlakat bo’ylab 997 ta ov va baliq ovlash qoidalarini buzganlik aniqlangan, buning uchun jami 1,7 milliard so’mlik 995 kishiga nisbatan chora-tadbirlar qo’llanilgan. 2024 yilning birinchi va ikkinchi choraklarida 298 kishiga jami 957 million so’m jarima solindi.

Почти 300 человек привлечены к ответственности за незаконную охоту
В текущем году Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата приняло меры в отношении 298 человек в связи с незаконной охотой. Для предотвращения подобных нарушений организованы регулярные рейды.
При проверках выяснилось, что в регионах Андижанской, Бухарской, Навоийской, Кашкадарьинской, Наманганской, Сурхандарьинской и Хорезмской областей подразделения Спортивного союза охотников и рыболовов Узбекистана не контролировали полное возвращение использованных охотничьих разрешений. За период с 2020 по 2022 годы охотники не вернули 9690 билетов.
Также была проанализирована деятельность Сырдарьинского областного отделения ассоциации на основе многочисленных жалоб граждан. В результате выяснилось, что в 2023 году хозяйство продало 25 тысяч незаконных разрешений на охоту после истечения договора о предоставлении охотничьих угодий в конце 2022 года. Выявлено 20 случаев нарушения закона охоты и охотничьего хозяйства, когда охотниками на основании этих разрешений было добыто 49 диких птиц.
Напомним, что в 2023 году по всей стране было выявлено 997 нарушений правил охоты и рыболовства, за что были применены меры в отношении 995 человек на общую сумму 1,7 млрд сумов. В первом и втором кварталах 2024 года на 298 человек наложены штрафы на общую сумму 957 млн сумов.