O'zbekistonda pestitsidlar bilan ifloslangan hududlar tozalana boshlaydi
Ekologiya vazirligi, Birlashgan Millatlar Tashkilotining oziq — ovqat va qishloq xo’jaligi tashkiloti (FAO) va Evropa Ittifoqining qo’shma loyihasining asosiy maqsadi eskirgan pestitsidlar va ifloslangan hududlarning milliy reestrini yaratishdir. Tashabbus, shuningdek, tuproq va suvdan zararli moddalarni olib tashlashga yordam beradigan texnologiyalarni joriy etishga qaratilgan.
Xorazm viloyati o’tmishda ko’p miqdorda pestitsidlardan foydalangan, bu esa sog’liq va ekologiya uchun xavf tug’diradigan eskirgan va taqiqlangan moddalarning to’planishiga olib kelgan. Ushbu ob’ektlar to’g’risidagi ma’lumotlarni milliy reestrga kiritish xavflarni yaxshiroq boshqarish va ifloslanish oqibatlarini bartaraf etish choralarini ishlab chiqish imkonini beradi.
Ekologiya vazirligining tahliliy laboratoriyasi rahbari Masharif Navro’zovning ta’kidlashicha, 2000-yillarning boshida bunday aerodromlar birinchi marta inventarizatsiya qilingan va melioratsiya ishlari olib borilgan. Endi bu yerlarning hozirgi holatini baholash va ifloslanish darajasini tekshirish muhimdir. Tadqiqotlar laboratoriya tahlillari uchun tuproq namunalarini oladi.
Milliy loyiha koordinatori Elmurod Nazarovning so’zlariga ko’ra, to’plangan ma’lumotlar ifloslangan hududlar xaritasini yaratishga va xavfli qishloq xo’jaligi chiqindilarini boshqarish rejasini ishlab chiqishga yordam beradi. Bu FAO va ekologiya vazirligining uzoq muddatli strategiyasining bir qismi bo’lgan O’zbekistonda ekologik xavfsizlikni yaxshilash va kimyoviy moddalarni barqaror boshqarish yo’lidagi muhim qadamdir.

В Узбекистане начнут очищать территории, загрязнённые пестицидами
Главная цель совместного проекта Министерства экологии, Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединённых Наций (ФАО) и Европейского Союза — создать национальный реестр устаревших пестицидов и загрязнённых территорий. Инициатива также направлена на внедрение технологий, которые помогут удалять вредные вещества из почвы и воды.
Хорезмская область в прошлом использовала большое количество пестицидов, что привело к накоплению устаревших и запрещённых веществ, представляющих угрозу для здоровья и экологии. Включение данных об этих объектах в национальный реестр позволит лучше управлять рисками и разрабатывать меры по устранению последствий загрязнения.
Руководитель аналитической лаборатории Министерства экологии Машариф Наврузов отметил, что в начале 2000-х годов была проведена первая инвентаризация таких аэродромов, и проведены работы по рекультивации. Сейчас важно оценить текущее состояние этих земель и проверить уровень загрязнения. В ходе исследований будут взяты пробы почвы для лабораторного анализа.
По словам национального координатора проекта Элмурода Назарова, собранные данные помогут создать карту загрязнённых территорий и разработать план управления опасными сельскохозяйственными отходами. Это важный шаг на пути к улучшению экологической безопасности в Узбекистане и устойчивому управлению химическими веществами, что является частью долгосрочной стратегии ФАО и Министерства экологии.