Xalqaro ekspertlar ekologik tashabbuslar va O‘zbekistonda turizmni rivojlantirish istiqbollarini ko‘rib chiqdilar
Toshkentda “Hamkorlik tashabbuslari haftaligi” va “Xalqaro madaniy meros haftaligi” doirasida “Yashil o‘sish va barqaror turizm” sessiyasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ekologiya vaziri o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov, shuningdek, Global yashil o‘sish instituti va Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati kabi xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etdi. Qazbekov so‘nggi yillarda ekologiya va turizm sohasida muhim yutuqlarga erishilganini ta’kidladi. Xususan, “Yashil makon” milliy loyihasi doirasida uch yilda 646 million tup daraxt ekildi. Yangi qo‘riqlanadigan tabiiy hududlarning tashkil etilishi ham mamlakatda o‘rmonlar maydonining ko‘payishiga yordam berdi.
Aaron Rassel yashil loyihalarni amalga oshirish orqali ekologik barqaror o‘sishga erishishga qaratilgan 2024-2028-yillarga mo‘ljallangan GGGI hamkorlik mamlakat dasturini taqdim etdi. GIZ rahbari Ioaxim Fris iqlim strategiyalari bo‘yicha siyosiy muloqotning muhimligini ta’kidladi.
So‘zining yakunida BMTning turizm bo‘yicha direktori Jeymi Mayaki O‘zbekiston Buyuk Ipak yo‘lida joylashganligi tufayli barqaror turizmni rivojlantirish uchun katta imkoniyatlarga ega ekanini ta’kidladi. Professor Kemal Kantarji, shuningdek, mamlakatda turizmning barqarorligi va iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq muammolarni muhokama qildi.

Международные эксперты рассмотрели экологические инициативы и перспективы развития туризма в Узбекистане
В Ташкенте прошла сессия «Зелёный рост и устойчивый туризм» в рамках «Недели инициатив сотрудничества» и «Недели международного культурного наследия» в Узбекистане.
Мероприятие собрало специалистов, среди которых были заместитель министра экологии Жусипбек Казбеков, а также представители международных организаций, таких как Глобальный институт зеленого роста и Германское общество международного сотрудничества. Казбеков отметил важные достижения в экологии и туризме за последние годы. В частности, в рамках национального проекта «Яшил Макон» за три года было высажено 646 млн деревьев. Создание новых охраняемых природных территорий также способствовало увеличению площади лесов в стране.
Аарон Рассел представил Страновую программу партнерства GGGI на 2024-2028 годы, которая направлена на достижение экологически устойчивого роста через реализацию зеленых проектов. Иоахим Фриц, руководитель GIZ, подчеркнул важность политического диалога о климатических стратегиях.
В заключение, директор ООН по туризму Джейми Маяки отметил, что Узбекистан обладает большими возможностями для развития устойчивого туризма благодаря своему расположению на Великом Шелковом пути. Профессор Кемаль Кантарджи также обсудил устойчивость туризма в стране и вызовы, связанные с изменением климата.