O'zbekistonda iqlim kengashi tashkil etiladi
Kengash iqlim o’zgarishi, uning ta’siri va moslashuvi bo’yicha asosiy maslahat organi bo’ladi. Bu mamlakat 1992 va 2015 yillarda qabul qilingan iqlim o’zgarishi bo’yicha xalqaro shartnomalar bo’yicha o’z majburiyatlarini qanday bajarishini kuzatib boradi.
Prezident farmoniga ko’ra, yashil transformatsiya va iqlim o’zgarishiga moslashish milliy markazi iqlim o’zgarishi bo’yicha milliy markaz deb qayta nomlanadi. Markaziy Osiyo universitetida atrof-muhit va iqlim o’zgarishini o’rganish bo’yicha iqlim bo’yicha ilmiy forum tashkil etiladi. Forumning maqsadi ekologiya va iqlim o’zgarishi bo’yicha fundamental tadqiqotlarni rivojlantirish uchun ilmiy qiziqish va akademik salohiyatni oshirish bo’ladi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, iqlim o’zgarishi butun Markaziy Osiyo mintaqasiga, shu jumladan O’zbekistonga tuzatib bo’lmaydigan zarar yetkazishi mumkin. Mutaxassislar mintaqa mamlakatlarining ekologik toza va kam uglerodli rivojlanish modeliga o’tish zarurligini ta’kidlaydilar.

В Узбекистане появится Климатический совет
Совет станет главным консультативным органом по вопросам изменения климата, его последствий и адаптации к ним. Он будет следить за тем, как страна выполняет свои обязательства по международным соглашениям об изменении климата, принятым в 1992 и 2015 годах.
Согласно указу Президента, Национальный центр зелёной трансформации и адаптации к изменению климата переименуют в Национальный центр по изменению климата. В Центральноазиатском университете по изучению окружающей среды и изменения климата создадут Климатический научный форум. Целью форума станет повышение научного интереса и академического потенциала для развития фундаментальных исследований в области экологии и изменения климата.
Эксперты прогнозируют, что изменение климата может нанести непоправимый ущерб всему центральноазиатскому региону, в том числе и Узбекистану. Специалисты подчёркивают необходимость перехода стран региона к экологически чистой и низкоуглеродной модели развития.