Vakil Mirokologiya Vazirligi O’zbekistonda BMT O’RAT Kengashida
Xaniya Asilbekova, O’zbekiston Mirokologiya Vazirligi vakili, 2023–2026 yillarga mo’ljallangan BMT Yevropa Iqtisodiy Komissiyasining ekologik faoliyat samaradorligi bo’yicha ekspertlar guruhiga kirdi.
O’RAT mamlakatlar o’z ekologik va iqtisodiy maqsadlarini qanday birlashtirayotganini va xalqaro ekologik majburiyatlarni qanday bajarayotganini baholashni anglatadi. Ushbu dastur EEK a’zosi davlatlarga ekologik boshqaruvni yaxshilashga, tajriba almashishga, ekologik siyosatni iqtisodiyotga integratsiyalashishga va xalqaro hamkorlikni rag’batlantirishga yordam beradi.
Acilbekova kirgan ekspertlar guruhi Estoniya, Germaniya, Ruminiya va boshqa mamlakatlardan mutaxassislardan iborat. O’z faoliyati davomida Acilbekova bir qator xalqaro loyihalarda ishtirok etgan, shu jumladan O’zbekistonda kimyoviy moddalarni tartibga solish bo’yicha tashabbuslarda ishtirok etgan va shuningdek, atrof-muhit holati to’g’risidagi milliy hisobotni tayyorlashni boshqargan. Hozirda u O’zbekistonning xalqaro ekologik majburiyatlarni bajara olishiga qaratilgan institutsional imkoniyatlarni mustahkamlash bo’yicha loyihalarda yetakchi mutaxassisdir.

Представитель Минэкологии Узбекистана вошла в комиссию ОРЭД при ООН
Хания Асилбекова, представитель Министерства экологии Узбекистана, вошла в Экспертную группу Европейской экономической комиссии ООН по обзорам результативности экологической деятельности (ОРЭД) на 2023–2026 годы.
ОРЭД представляет собой оценку того, как страны совмещают свои экологические и экономические цели, а также выполняют международные экологические обязательства. Эта программа помогает государствам-членам ЕЭК улучшать экологическое управление, обмениваться опытом, интегрировать экологическую политику в экономику и содействовать международному сотрудничеству.
Экспертная группа, куда вошла Асилбекова, включает специалистов из Эстонии, Германии, Румынии и других стран. За свою карьеру Асилбекова участвовала в ряде международных проектов, включая инициативы по регулированию химических веществ в Узбекистане, а также возглавляла подготовку национального доклада о состоянии окружающей среды. Сейчас она является ведущим экспертом в проектах по укреплению институциональных возможностей Узбекистана для выполнения международных экологических обязательств.