O'zbekiston va FAO oziq-ovqat chiqindilarini kamaytirish dasturini ishlab chiqadi
O’zbekiston ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov BMT oziq-ovqat va qishloq xo’jaligi tashkiloti (FAO) bosh direktori doktor Tsyuy Dongyu bilan uchrashdi.
Oziq-ovqat chiqindilarini kamaytirish va uni ta’lim dasturlariga integratsiya qilish bo’yicha milliy dasturni ishlab chiqishga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, umumiy qiymati 26 million dollar bo’lgan “Markaziy Osiyoda suv va yer resurslarining o’zaro bog’liqligi” mintaqaviy dasturini amalga oshirish, shuningdek, pestitsidlar va kimyoviy moddalardan foydalanishga qarshi kurashish loyihasini ishga tushirish masalalari ko’rib chiqildi.
Abduhakimov FAOning ekologik ta’limga qo’shgan hissasini va aholining xabardorligini oshirganini ta’kidladi. Uning ta’kidlashicha, tashkilot qishloq xo’jaligi, o’rmon xo’jaligi va boshqa sohalardagi joriy ekologik tendentsiyalarni yorituvchi Milliy atrof-muhit holati hisobotini tayyorlashni qo’llab-quvvatlagan. Bundan tashqari, FAO oziq-ovqat chiqindilarini kamaytirish bo’yicha qo’llanmalarni ishlab chiqish va chiqarishga yordam berdi.
Uchrashuv yakunida yer degradatsiyasini monitoring qilish, cho’llanish va chang bo’ronlariga qarshi kurashish, og’ir kimyoviy moddalar va pestitsidlardan foydalanishni bosqichma-bosqich rad etish, ekologik toza qishloq xo’jaligi amaliyotlarini ilgari surish va ta’lim muassasalariga oziq-ovqat chiqindilarini boshqarish dasturini joriy etish bo’yicha hamkorlikni kengaytirishga qaror qilindi.

Узбекистан и ФАО разработают программу по сокращению пищевых отходов
Министр экологии Узбекистана Азиз Абдухакимов встретился с генеральным директором Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) доктором Цюй Дунъюем.
Особое внимание было уделено разработке национальной программы по сокращению пищевых отходов и её интеграции в образовательные программы. Также рассматривались вопросы реализации региональной программы «Взаимосвязь водных и земельных ресурсов в Центральной Азии» общей стоимостью 26 млн долларов в виде грантов, а также запуск проекта по борьбе с использованием пестицидов и химических веществ.
Абдухакимов отметил вклад ФАО в экологическое образование и повышение осведомлённости населения. Он подчеркнул, что организация поддержала подготовку Национального отчёта о состоянии окружающей среды, который освещает текущие экологические тенденции в сельском хозяйстве, лесоводстве и других секторах. Помимо этого, ФАО помогла разработать и выпустить руководства по сокращению пищевых отходов.
По итогам встречи было решено расширять сотрудничество в мониторинге деградации земель, борьбе с опустыниванием и пыльными бурями, поэтапном отказе от использования тяжёлых химикатов и пестицидов, продвижении экологически чистых методов ведения сельского хозяйства и внедрении программы по управлению пищевыми отходами в образовательные учреждения.