Fotoqopqon Surxon qo‘riqxonasi faunasini tasvirga oldi
Surxon davlat qo‘riqxonasidagi fotoqopqon bir guruh to‘ng‘iz, Turkiston tulkisi va Buxoro tog‘ qo‘yini tasvirga olib, ushbu noyob hudud hayvonot dunyosining xilma-xilligini namoyish etdi.
Qo‘riqxona 1986-yilda Surxondaryo viloyati Sherobod tumanida tashkil etilgan bo‘lib, Ekologiya vazirligi tasarrufida. Uning kengliklarida 194 turdagi hayvonlar yashaydi, ulardan 25 tasi O‘zbekiston Qizil kitobiga kiritilgan.
Qo‘riqxona faunasiga ko‘plab noyob va qiziqarli turlar kiradi. Bu yerda bo‘ri, tulki, bo‘rsiq, silovsin, cho‘l mushugi, to‘ng‘iz, burama echki, Buxoro tog‘ qo‘yi va boshqa noyob turlarni uchratish mumkin. Hududda uchrovchi qushlar orasida qora tasqara, burgut, qora burgut, qora kalxat, qirg‘iy, cho‘l kaklisi, kaklik, qirg‘ovul, musicha, oqqanotli qizilishton kabilar alohida o‘rin tutadi. Ushbu tabiat burchagi O‘zbekistonning bioxilma-xilligini saqlash va yovvoyi tabiatini o‘rganish uchun muhim joy bo‘lib xizmat qiladi.

Фотоловушка запечатлела фауну Сурханского заповедника
Фотоловушка в Сурханском государственном заповеднике запечатлела группу кабанов, туркестанскую лисицу и бухарского горного барана, показывая разнообразие животного мира этой уникальной территории.
Заповедник был основан в 1986 году в Шерабадском районе Сурхандарьинской области и находится под управлением Министерства экологии. На его просторах обитает 194 вида животных, среди которых 25 видов занесены в Красную книгу Узбекистана.
Фауна заповедника включает множество редких и интересных видов. Здесь можно встретить волка, лису, барсука, рысь, степную кошку, кабана, винторогого козла, бухарского горного барана и другие редкие виды. Среди птиц, обитающих на этой территории, особое место занимают черный гриф, беркут, орел-могильник, черный коршун, ястреб, пустынная куропатка, кеклик, фазан, горлица, белокрылый дятел и многие другие. Этот природный уголок служит важным местом для сохранения биоразнообразия и изучения дикой природы Узбекистана.