COP16-da qum va chang bo‘ronlariga qarshi kurash muhokama qilindi
BMTning Cho‘llanishga qarshi konvensiyasi tomonlarining 16-konferensiyasida (COP16) iqlim o‘zgarishi va yerlarning yemirilishiga bag‘ishlangan tadbirlar o‘tkazilmoqda. Asosiy voqealardan biri BMT Taraqqiyot Dasturi (BMTTD) tomonidan tashkil etilgan, qum va chang bo‘ronlariga chidamlilikka bag‘ishlangan qo‘shimcha tadbir bo‘ldi.
Uchrashuvda Misr, Burkina-Faso, Saudiya Arabistoni, Mavritaniya, Avstraliya va O‘zbekiston vakillari ishtirok etdi. Shuningdek, qum va chang bo‘ronlari bilan bog‘liq xavflarni boshqarishda innovatsion yondashuvlarni taqdim etgan Jahon meteorologiya tashkiloti ekspertlari ham muhokamalarga qo‘shildi.
Chang va qum bo‘ronlari manbalariga qarshi kurashga qaratilgan Samarqand deklaratsiyasi tashabbusiga alohida e’tibor berildi. Hujjatda monitoring va ogohlantirish tizimlari hamda ularning oqibatlarini kamaytirish texnologiyalarini samarali ishlab chiqish muhimligi ta’kidlangan. Gidrometeorologiya ilmiy-tadqiqot instituti bo‘lim boshlig‘i Bahriddin Nishonov bo‘ronlar muammosini milliy strategiyalarga kiritish ularning atrof-muhitga va odamlar sog‘lig‘iga ta’sirini kamaytirishga yordam berishini ta’kidladi.
COP16-da Samarqand deklaratsiyasini qabul qilish bo‘yicha muzokaralar davom etmoqda. Hozirga qadar uni 20 dan ortiq davlat qo‘llab-quvvatlagan, bu esa xalqaro hamjamiyatning birgalikdagi harakatlarga intilishini ko‘rsatmoqda.

На COP16 обсудили борьбу с песчаными и пыльными бурями
На 16-й Конференции Сторон Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием (COP16) проходят мероприятия, посвящённые климатическим изменениям и деградации земель. Одним из ключевых событий стал сайд-ивент, организованный Программой развития ООН (ПРООН), который был посвящён устойчивости к песчаным и пыльным бурям.
Во встрече приняли участие представители Египта, Буркина-Фасо, Саудовской Аравии, Мавритании, Австралии и Узбекистана. Также к обсуждению присоединились эксперты Всемирной метеорологической организации, представившие инновационные подходы к управлению рисками, связанными с песчаными и пыльными бурями.
Особое внимание было уделено инициативе Самаркандской декларации, которая направлена на борьбу с источниками пыльных и песчаных бурь. Документ подчёркивает важность разработки эффективных систем мониторинга, предупреждения и технологий для снижения их последствий. Завотделом Научно-исследовательского гидрометеорологического института Бахриддин Нишонов отметил, что интеграция проблематики бурь в национальные стратегии позволит минимизировать их воздействие на окружающую среду и здоровье людей.
На COP16 продолжаются переговоры по принятию Самаркандской декларации. На данный момент её поддержали более 20 стран, что демонстрирует международное стремление к совместным действиям.