Aral Wetlands loyihasi Hindiston universiteti bilan hamkorlik o‘rnatdi
Buxoro viloyatidagi Acharya University Uzbekistan universitetida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, BMT Taraqqiyot dasturi va Global ekologik fondning qo‘shma loyihasiga bag‘ishlangan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
“Aral dengizi havzasining ekotizimlarini saqlash va boshqarish: ko‘llar, suv-botqoq yerlar va qirg‘oqbo‘yi yo‘laklari orqali yer degradatsiyasiga neytral barqaror landshaft yaratish” nomli loyiha quyi Amudaryo va Aral dengizi havzasidagi ekotizimlarni yaxshilash hamda yashash manbalarining barqarorligini oshirishga qaratilgan. Loyihaning asosiy maqsadi yerlarning degradatsiyasini to‘xtatish va tabiiy resurslarni kompleks boshqarish orqali ularni muhofaza qilishdir.
Loyiha mutaxassislari erishilgan natijalarni taqdim etib, tabiiy resurslarga ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo‘lish hamda qo‘riqlanadigan hududlarni boshqarishda axborot texnologiyalaridan foydalanish ahamiyatini muhokama qilishdi. Shuningdek, jamoatchilik xabardorligini oshirish va loyiha hududlarida ishlayotgan ilmiy hamjamiyat bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari ko‘tarildi.
Uchrashuv yakunida Acharya University Uzbekistan va Aral Wetlands loyihasi o‘rtasida hamkorlik memorandumiga imzo chekildi. Bu ekologiya va tabiiy resurslarni barqaror boshqarish sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashga yordam beradi.
1990-yilda Hindistonda tashkil etilgan Acharya Group of Institutions o‘nta ta’lim muassasasi va 15 ta tadqiqot markazini o‘z ichiga oladi.

Проект Aral wetlands установил сотрудничество с индийским университетом
В Бухарской области, в университете Acharya University Uzbekistan, состоялась встреча, посвященная совместному проекту Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Программы развития ООН и Глобального экологического фонда.
Проект, под названием «Сохранение и управление озерами, водно-болотными угодьями и прибрежными коридорами как основа устойчивого и нейтрального к деградации земель ландшафта бассейна Аральского моря», направлен на улучшение экосистем и повышение устойчивости средств к существованию в бассейне Нижней Амударьи и Аральского моря. Основной задачей является предотвращение деградации почв при комплексном управлении природными ресурсами.
Специалисты проекта поделились достигнутыми результатами, обсудили важность бережного отношения к природным ресурсам и использования информационных технологий для управления заповедными территориями. Также затрагивались вопросы повышения осведомленности общественности и налаживания сотрудничества с научным сообществом, работающим в проектных зонах.
В заключение был подписан Меморандум о сотрудничестве между Acharya University Uzbekistan и проектом Aral Wetlands, что поможет укрепить совместную работу в сфере экологии и устойчивого управления природными ресурсами.
Acharya Group of Institutions, основанная в 1990 году в Индии, включает в себя десять учебных заведений и 15 исследовательских центров.