O‘zbekistonning asrlik daraxtlari xalqaro ro‘yxatga kiritildi
O‘zbekiston hududidagi asrlik va noyob daraxtlar haqidagi ma’lumotlar MonumentalTrees.com xalqaro ro‘yxatiga kiritildi. Bu jarayonda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi mutaxassislari ishtirok etdilar.
Ro‘yxatda butun dunyodagi noyob daraxtlar qayd etilgan bo‘lib, bu xalqaro jamoatchilikni turli mamlakatlarning tabiiy merosi bilan tanishtirish va sayyohlik salohiyatini rivojlantirishga xizmat qiladi.
O‘zbekiston ham shunday daraxtlarga boy. Ro‘yxatga bir nechta milliy tabiiy meros obyektlari kiritildi. Ular orasida Jizzax viloyatidagi qariyb 1500 yillik sharqiy biota, Samarqand, Surxondaryo va Toshkent viloyatlaridagi 1000 yildan ortiq umr ko‘rgan chinorlar hamda boshqa qadimiy daraxtlar bor.
O‘zbekiston tabiiy obyektlari ushbu xalqaro ro‘yxatga kiritilgan Markaziy Osiyodagi birinchi va MDHdagi uchinchi davlat bo‘ldi. Vazirlik noyob daraxtlar haqida yangi ma’lumotlarni qo‘shish ishlarini davom ettirmoqda, bu esa respublikada turizm va ekoturizmni rivojlantirishga ko‘maklashadi.

Вековые деревья Узбекистана внесли в международный список
Данные о вековых и редких деревьях на территории Узбекистана были включены в международный список MonumentalTrees.com. В процессе участвовали специалисты Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
В списке зарегистрированы уникальные деревья со всего мира, что способствует ознакомлению международной общественности с природным наследием различных стран и развитию туристического потенциала.
Узбекистан также богат такими деревьями. В список были включены несколько объектов национального природного наследия. Среди них — восточная биота, которой почти 1500 лет, в Джизакской области, платаны возрастом более 1000 лет в Самаркандской, Сурхандарьинской и Ташкентской областях, а также другие реликтовые деревья.
Узбекистан стал первой страной в Центральной Азии и третьей в СНГ, чьи природные объекты вошли в этот международный список. Министерство продолжает работу по добавлению новых данных о редких деревьях, что помогает развивать туризм и экотуризм в республике.