Ekologlar uyga kirib olgan bo'rini yovvoyi tabiatga qo'yib yuborishdi
Surxondaryo viloyati ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o’zgarishi boshqarmasida Denov tumanidagi uyga bo’ri kirib kelgani haqida xabar olingan. Yovvoyi hayvonni mahalliy odam tutib oldi.
Ekologiya vazirligining yuqori Tupalang Milliy gvardiyasi va Milliy tabiat bog’i xodimlari DENAU hududidagi uyga kirgan bo’ri bilan bog’liq vaziyatni o’rganishdi. Ma’lum bo’lishicha, Ibn Sino mahallasida yashovchi fuqaro M. I. yirtqichni ushlagan va bu haqda viloyat ekologiya boshqarmasiga xabar bergan.
Mutaxassislar bo’rining sog’lig’ini tekshirib, uni yukori Tupalang milliy tabiat bog’i hududiga qo’yib yuborishdi.
Eslatib o’tamiz, aholi yashaydigan joylarda yovvoyi hayvonlar bilan uchrashganda, darhol ekologiya vazirligining ishonch telefoni, mintaqaviy ekologiya boshqarmalari, Milliy gvardiya, ATC yoki favqulodda vaziyatlar vazirligiga murojaat qilish muhimdir.

Экологи выпустили в дикую природу волка, забравшегося в дом
В Управлении экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Сурхандарьинской области получили сообщение о том, что в дом в Денауском районе забрался волк. Дикого зверя изловил местный житель.
Сотрудники Национальной гвардии и Национального природного парка «Юкори Тупаланг» из Министерства экологии изучили ситуацию с волком, который забрался в дом в районе Денау. Оказалось, что гражданин М.И., проживающий в махалле «Ибн Сино», поймал хищника и сообщил об этом в областное управление экологии.
Специалисты проверили состояние здоровья волка и отпустили его на территорию национального природного парка «Юкори Тупаланг».
Напоминаем, что при встрече с дикими животными в населенных местах важно немедленно связаться с горячей линией Министерства экологии, Региональными управлениями экологии, Национальной гвардией, УВД или МЧС.