GGGi O'zbekistonda yashil o'sish strategiyasini taqdim etdi
Toshkentda 2024-2028 yillarda O’zbekistonda global yashil o’sish instituti (GGGI) ning mamlakat sheriklik dasturi (SPP) taqdimotiga bag’ishlangan seminar bo’lib o’tdi. Tadbirda ekologiya vazirligi, Orolbo’yi xalqaro innovatsion markazi, ilmiy-tadqiqot institutlari va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Seminarda GGGI va O’zbekiston davlat organlarining birgalikdagi ishlari asosida ishlab chiqilgan besh yillik SPP taqdim etildi. Dastur mamlakatda yashil o’sishning asosiy qiyinchiliklari va imkoniyatlarini aks ettiradi, rivojlanishning ustuvor yo’nalishlarini belgilaydi va O’zbekistonda GGGI ning qiyosiy afzalliklarini hisobga oladi. Dastur qishloq xo’jaligi, o’rmonlarni saqlash masalalariga to’xtalib o’tadi, shuningdek, Orol dengizi inqirozi oqibatlariga qarshi kurashish uchun Qoraqalpog’iston Respublikasini yashil reabilitatsiya qilish loyihasi tajribasiga asoslanadi.
Gggining O’zbekistondagi vakolatxonasi rahbari doktor Aaron Rassellning ta’kidlashicha, strategiya kelgusi besh yil uchun siyosat, texnik maslahat va yashil investitsiyalarning asosiy yo’nalishlarini belgilaydi. Hujjatni ishlab chiqish bir yildan ortiq davom etdi va turli vazirliklar va manfaatdor tomonlarning maslahatlarini o’z ichiga oldi.
GGGI ning 2030 yilgacha bo’lgan uzoq muddatli strategiyasi Parij kelishuvi va BMT SDG maqsadlariga mos keladigan barqaror va inklyuziv iqtisodiy o’sishga erishishda a’zo davlatlar va hamkorlarni qo’llab-quvvatlashga qaratilgan. Iqlimni moliyalashtirishdan foydalanishni tezlashtirish, barqaror bioiqtisodiyotni rivojlantirish, qashshoqlik va gender tengsizligiga qarshi kurashish, yashil ish o’rinlari va infratuzilmani qo’llab-quvvatlash kabi global ustuvorliklarga alohida e’tibor qaratilmoqda.

GGGI представил стратегию зелёного роста в Узбекистане
В Ташкенте прошёл семинар, посвященный презентации Страновой Программы Партнерства (СПП) Глобального института зелёного роста (GGGI) в Узбекистане на 2024-2028 годы. В мероприятии приняли участие представители Министерства экологии, Международного инновационного центра Приаралья, научно-исследовательских институтов и международных организаций.
На семинаре была представлена пятилетняя СПП, разработанная на основе совместной работы GGGI и государственных органов Узбекистана. Программа отражает основные вызовы и возможности для зелёного роста в стране, определяет приоритетные направления развития и учитывает сравнительные преимущества GGGI в Узбекистане. Программа затрагивает вопросы сельского хозяйства, сохранения лесов, а также основывается на опыте проекта по Зелёной реабилитации Республики Каракалпакстан для борьбы с последствиями кризиса Аральского моря.
Глава Представительства GGGI в Узбекистане доктор Аарон Рассел отметил, что стратегия определяет ключевые направления политики, технических консультаций и зелёных инвестиций на предстоящие пять лет. Разработка документа длилась больше года и включала консультации различных министерств и заинтересованных сторон.
Долгосрочная стратегия GGGI до 2030 года направлена на поддержку стран-членов и партнеров в достижении устойчивого и инклюзивного экономического роста, соответствующего целям Парижского соглашения и ЦУР ООН. Особое внимание уделяется глобальным приоритетам, таким как ускорение доступа к климатическому финансированию, развитие устойчивой биоэкономики, борьба с бедностью и гендерным неравенством, поддержка зелёных рабочих мест и инфраструктуры.