O‘zbekistonda yovvoyi hayvonlarni noqonuniy saqlash uchun javobgarlik kuchaytiriladi
Senat majlisida O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartishlar kirituvchi qonun loyihasi ko‘rib chiqildi. Asosiy e’tibor jismoniy shaxslar tomonidan yovvoyi hayvonlarni saqlash masalasiga qaratildi.
Qonunda yovvoyi hayvonlarning ayrim turlarini yarim erkin sharoitlarda, sun’iy yaratilgan muhitda yoki asirlikda saqlash taqiqlanadigan yangi qoidalar belgilandi.
Muhokama davomida shu paytgacha qonun hujjatlarida ushbu hayvonlarni qonunga xilof ravishda saqlash uchun javobgarlik nazarda tutilmagani, bu esa qoidalarning buzilishiga va xavfli vaziyatlarga olib kelgani ta’kidlandi. Masalan, 2022-2024-yillar oralig‘ida yovvoyi hayvonlarni noqonuniy saqlash fuqarolarning hayoti va sog‘lig‘iga xavf tug‘dirgan 6 ta holat qayd etilgan.
Yangi qonun taqiqlangan hayvonlarni saqlash, shuningdek, odamlarning sog‘lig‘i va mol-mulkiga zarar yetkazganlik uchun javobgarlikni belgilaydi.
Jumladan, taqiqlangan yovvoyi hayvonlarni uy sharoitida saqlash uchun ushbu hayvonlarni musodara qilgan holda, bazaviy hisoblash miqdorining besh baravaridan o‘n baravarigacha miqdorda jarima solinadi. Agar qoidabuzarlik odamlarning sog‘lig‘iga yoki mol-mulkiga zarar yetkazilishiga olib kelsa, jarima bazaviy hisoblash miqdorining o‘ttiz baravaridan ellik baravarigacha miqdorda belgilanadi. Shuningdek, aholi punktlarida hayvonlarni saqlash qoidalarini buzganlik uchun fuqarolar va mansabdor shaxslarga ham jarimalar belgilangan.

В Узбекистане ужесточат ответственность за незаконное содержание диких животных
На заседании Сената рассмотрен законопроект, вносящий изменения в Кодекс об административной ответственности Узбекистана. Основное внимание было уделено вопросу содержания диких животных физическими лицами.
В законе установлены новые правила, согласно которым запрещается содержание определенных видов диких животных в полувольных условиях, искусственно созданной среде или в неволе.
В ходе обсуждения было отмечено, что до сих пор в законодательных актах не была предусмотрена ответственность за незаконное содержание этих животных, что приводило к нарушению правил и опасным ситуациям. Например, в период с 2022 по 2024 год были зафиксированы шесть случаев, когда незаконное содержание диких животных создало угрозу жизни и здоровью граждан.
Новый закон вводит ответственность за содержание запрещенных животных, а также за причинение ущерба здоровью людей и имуществу.
Так, за содержание запрещённых диких животных в домашних условиях, будет наложен штраф от пяти до десяти базовых расчетных величин с конфискацией этих животных. Если нарушение привело к вреду здоровью людей или имуществу, штраф составит от тридцати до пятидесяти базовых расчетных величин. Также за нарушение правил содержания животных в населенных пунктах предусмотрены штрафы для граждан и должностных лиц.