O'zbekistonning eng ekologik shaharlar reytingi
O'zbekistonda yangi ekologik shaharlar reytingi, «Uzbekistan's Green Cities Rating» amalga o’shirishni boshlandi. Bu reyting respublikaning 14 ta administrativ markazini qamrab oladi va har yili ekologik master-reja (EMR) bajarilishiga asoslanib yangilanadi.
Reyting taqdimoti O'zbekiston Ekologiya vazirligi qoshidagi Milliy iqlim markazi matbuot anjumanida bo'lib o'tdi.
Hozirgi vaqtda eng ekologik shaharlar sifatida Namangan, Samarqand va Navoi hisoblanadi. Namangan birinchi o'rinni egalladi, Samarqand aholi boshiga to'g'ri keladigan yashil maydonlarning ko'pligi bilan ajralib turadi, Navoi esa bir kishiga elektr energiyasini eng kam iste'mol qilishi bilan e'tiborga olingan.
Reytingning oxirgi o'rinlarini Toshkent, Guliston va Nurafshon egalladi.
Bundan tashqari, Milliy iqlim markazi Buxoro va Samarqand uchun birinchi ekologik master-rejalar tayyorladi. Ushbu hujjatlar shahar hokimiyatlariga infratuzilmani va hududiy rejalashtirishni yaxshilash, shuningdek, atrof-muhitga salbiy ta'sirni kamaytirish bo'yicha ko'rsatmani xizmat qiladi.

Рейтинг самых экологичных городов Узбекистана
В Узбекистане запустили новый рейтинг экологичности городов под названием Uzbekistan's Green Cities Rating. Он охватывает 14 административных центров республики и будет ежегодно обновляться на основе выполнения экологических мастер-планов (ЭМП).
Презентация рейтинга состоялась на пресс-конференции Национального центра по изменению климата при Минэкологии Узбекистана.
На данный момент самыми экологичными городами признаны Наманган, Самарканд и Навои. Наманган занял первое место, Самарканд выделяется наибольшим количеством зеленых насаждений на душу населения, а в Навои отмечен самый низкий уровень потребления электроэнергии на одного жителя.
Последние строки рейтинга заняли Ташкент, Гулистан и Нурафшан.
Кроме того, Национальный центр по изменению климата при Минэкологии подготовил первые экологические мастер-планы для Бухары и Самарканда. Эти документы будут служить ориентиром для городских администраций в улучшении инфраструктуры и территориального планирования, а также для уменьшения негативного воздействия на окружающую среду.